Share

روزنامه حریت ترکیه سردبیر جدیدی معرفی کرده است. این اقدام چهارشنبه اول مارس انجام شد – یک روز پس از آنکه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به شدت از انتشار مقاله‌ای در «حریت» که در آن از اختلاف میان دولت و ارتش سخن به میان آمده بود انتقاد کرده بود.

روزنامه حریت در بیانیه‌ای اعلام کرده که «فکرت بیلا» به عنوان سردبیر و عضو هیات مدیره این روزنامه انتخاب شده است.

فکرت بیلا، جایگزین «سدات ارگین» شده اما در بیانیه روزنامه اشاره‌ای به علت این جایگزینی نشده است.

حریت بخشی از مجموعه عظیم «دوغان هولدینگ» است که بنیانگذار آن روز چهارشنبه برای حضور در دادگاه به اتهام  قاچاق سوخت احضار شد.

ایدین دوغان ۸۰ ساله، که تا سال ۲۰۱۰ مدیر این هولدینگ عظیم مطبوعاتی- سوختی بود و حالا رییس افتخاری آن است، یکی از چهره‌های مشهور سکولار در ترکیه است و مدتی طولانی است که روابطش با اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه اسلامی تیره و تار است.

این مجموعه تجاری، به اتهام قاچق سوخت در یک دهه پیش دادگاهی شده و دوغان و ارسین اوزینجی ۶۴ ساله رییس «ایس بانک» ترکیه، به تشکیل باند تبهکاری قاچق و فساد متهم شده‌اند.

این نخستین بار است که دوغان در این زمنیه به دادگاه فراخوانده می‌شود. دوغان و اوزینجی هرگونه دست داشتن در این اقدامات را رد کرده‌اند.

حریت روز ۲۵ فوریه گزارشی منتشر کرد که در آن از جمله به این نکته اشاره شده بود که دولت برای آزاد کردن استفاده از روسری برای زنان ارتشی، نظر ارتش را جویا نشده است.

تتیر این مقاله که به اختلاف میان ارتش و دولت اشاره می‌کند، روز سه‌شنبه ۲۸ فوریه مورد انتقاد اردوغان قرار گرفت. مساله اختلاف دولت و  ارتش بعد از کودتای نافرجام در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶، یک موضوع حساس در این کشور به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

ممنوعیت حجاب در ارتش ترکیه لغو شد

Share