Share

شهر «بادن – بادن» در ایالت بادن وورتمبرگ آلمان ۱۳ سال پیش، زمانی که دونالد ترامپ صاحب منصب و مقام دولتی نبود، دست رد به سینه او زد.

دونالد ترامپ به عنوان یک نویسنده

یک روزنامه محلی با سخنگوی شهرداری بادن – بادن گفت‌و گویی انجام داده است. رونالد زایتر به روزنامه «بادیشه نویسته ناخریشتن» گفته است ۱۳ سال پیش میلیارد آمریکایی کتاب تازه‌ای نوشته بوده و قصد داشته از کتابش در بادن – بادن در کوهپایه غربی جنگل سیاه در کرانه رود اوس رونمایی کند. منتها شرطی تعیین کرده بوده است: شهرداری بادن – بادن می‌بایست برای رونمایی این کتاب دستمزدی به او پرداخت کند و به او عنوان شهروند افتخاری شهر را اهدا کند. شهرداری بادن – بادن اما این خواسته را احابت نکرده است.

رونالد زایتر ماجرا را به این شکل روایت می‌کند:

ژوئیه ۲۰۰۴ یک ناشر آمریکایی که به تازگی کتاب «می‌خواهیم شما ثروتمند شوید» نوشته دونالد ترامپ را منتشر کرده بود، قصد داشت این کتاب را در یک تور اروپایی معرفی کند.

زایتر می‌گوید: «ما نویسنده این کتاب را نمی‌شناختیم. به گوگل مراجعه کردیم و وقتی که از طریق گوگل با او آشنا شدیم، گمان بردیم که برنامه موفقی می‌شود.»

اما دونالد ترامپ شرط‌هایی را تعیین می‌کند: پرداخت هزینه سفر، پرداخت هزینه اقامت در هتل و پرداخت اجاره محل رونمایی کتاب.

و یک شرط دیگر

علاوه بر پرداخت هزینه سفر، پرداخت هزینه اقامت در هتل و پرداخت اجاره محل رونمایی کتاب، ترامپ شرط دیگری هم تعیین کرده بود.

زایتر می‌گوید: «و آن شرط دیگر هم این بود که شهرداری بادن – بادن، دونالد ترامپ را به کسوت شهروند افتخاری این شهر درآورد. ما در شهرداری به هم نگاه کردیم، سرمان را به تأسف تکان دادیم، پوزخند زدیم و بدون هیچگونه تأملی پاسخ رد دادیم.»

این ماجرا فراموش شده بود تا اینکه سه هفته پیش – به گفته زایتر، سخنگوی شهرداری بادن – بادن – در آرشیو شهرداری پرونده‌ای را جست‌وجو می‌کرد که به پرونده کتاب دونالد ترامپ رسید.

زایتر می‌گوید: «ما وقتی مکاتبات را دیدیم باز هم خندیدیم. الان بعد از ۱۳ سال ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شده و گاهی تصمیماتی می‌گیرد که بحث‌برانگیز است. اما ما تعجب نمی‌کنیم. چون او را تا حدی شناخته‌ایم.»

برخی از شناخته‌شده‌ترین کتاب‌های دوتالد ترامپ به فارسی ترجمه و منتشر شده است: «بزرگ فکر کن»، «دو مرد و یک پیام: می‌خواهیم شما هم ثروتمند شوید»، «چگونه در زندگی برنده شوید» و «فکر کن، مثل یک قهرمان».

آخرین کتاب او ( Great Again: How to Fix Our Crippled America)  تابستان گذشته بیش از ۲۰۰ هزار نسخه در ایالات متحده آمریکا فروش رفت.

ترامپ در این کتاب شرح می‌دهد که به نظر او ایران مهم‌ترین تهدید در خاورمیانه است و دستاوردهای حمله آمریکا به عراق را غصب کرده است. او در این کتاب می‌گوید کشورهایی که از حمایت نظامی آمریکا برخوردارند، می‌بایست با پرداخت پول بیشتر، دین خود را به آمریکا ادا کنند.

بیشتر بخوانید:

آذر نفیسی: آمریکای ترامپ مرا یاد ایران می‌اندازد

Share