Share

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس می‌گوید حتی اگر اصولگرایان با چند کاندیدا وارد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شوند، اصلاح‌طلبان تنها یک کاندیدا معرفی خواهند کرد.

محمدرضا عارف: اصلاح‌طلبان تنها یک کاندیدا معرفی خواهند کرد.

محمدرضا عارف: اصلاح‌طلبان تنها یک کاندیدا معرفی خواهند کرد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا عارف اعلام کرد که راهبرد شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان داشتن یک کاندیدای واحد است.

عارف موضوع کاندیدای جانبی اصلاح‌طلبان را بحث حقوقی افراد دانست و گفت اگر فردی در خود این ظرفیت را می‌بیند که کاندیدا شود، اصلاح‌طلبان نمی‌توانند او را منع کنند. اما آن‌چه برای آن‌ها مهم است «تصمیم شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان است که راهبرد این شورا هم داشتن یک کاندیدا است».

این در حالی است که روز سه‌شنبه ۱۰ اسفند حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی و از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی اعلام کرد که هاشمی رفسنجانی پیش از مرگ سیاست چگونگی شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۶ را کمابیش تدوین کرده و گفته بود: «توافق کلی بر این است که در کنار آقای روحانی، افراد دیگری نیز به عنوان کاندیدای در سایه وارد عرصه شوند تا دست این جبهه نیرومند مردمی در هیچ شرایطی بسته نباشد.»

محمدرضا عارف درباره تعدد نامزدهای اصولگرایان گفت: «قطعاً تعدد کاندیدا به نفع آن‌ها نیست و رأی آن‌ها شکسته می‌شود.»

او توصیه کرد که همچون انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و انتخابات مجلس شورا و مجلس خبرگان در سال ۹۴ جریان‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب با یک کاندیدا به صحنه بیایند.

عارف درباره این‌که اگر اصولگرایان با کاندیدای متعدد بیایند اصلاح‌طلبان چه خواهند کرد، گفت: «ما با یک کاندیدا می‌آییم و پیش‌بینی من این است که وضع روحانی یا کاندیدای نهایی اصلاح‌طلبان خوب است و در دور اول انتخاب می‌شود.»

جبهه اصلاح‌طلبان در انتظار اعلام نامزدی حسن روحانی، رئیس جمهوری کنونی در انتخابات ریاست جمهوری آینده است تا از او حمایت کند. برخی از اصولگرایان میانه‌رو نیز در صورت نامزدی روحانی از او پشتیبانی می‌کنند.

در حالی که کمتر از سه ماه به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران مانده، همچون دوره‌های قبلی انتخابات در ایران، برای معرفی کاندیدای مشترک در میان اصولگرایان اختلاف نظر وجود دارد. مجمع عمومی «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» که متشکل از گروه‌های اصولگراست روز پنج‌شنبه ۵ اسفند بدون اعلام اسامی ۱۰ نامزد مورد توافق پایان یافت.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد. همزمان پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

«کاندیدای در سایه»، پیشنهاد هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ۹۶

اصولگرایان و بحران در توافق بر سر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

Share