Share

صلیب سرخ جهانی گفته است که پنج کودک و دو زن در بیمارستانی در نزدیکی موصل بستری شده‌اند که علائم قرار گرفتن در معرض یک ماده شیمیایی سمی را داشتند.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، صلیب سرخ در بیانیه‌ای که روز جمعه ۳ مارس / ۱۳ اسفند منتشر کرده ضمن اعلام این خبر افزوده است که معلوم نیست کدام طرف از درگیری‌های نظامی در شهر موصل از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

صلیب سرخ به‌کارگیری سلاح شیمیایی را بر خلاف حقوق بشردوستانه بین‌المللی که به حقوق جنگ یا حقوق مخاصمات مسلحانه بین‌المللی نیز معروف است، دانسته است.

بر اساس بیانیه صلیب سرخ، بیمارانی که در دو روز گذشته در بیمارستان «روژ آوا»ی اربیل بستری شده‌اند تاول زده بودند، سوزش چشم و پوست داشتند و از استفراغ و سرفه نیز رنج می‌بردند.

تیم صلیب سرخ جهانی در حال حاضر در بیمارستان‌های منطقه موصل به آموزش کارکنان محلی در زمینه ضد عفونی و چگونگی مواجهه با مواد شیمیایی مشغول است. مجموعه تجهیزات پزشکی نیز توزیع شده است.

پس از تصرف شرق شهر موصل توسط نیروهای دولتی عراق با کمک متحدانش، از ۱۹ فوریه / یکم اسفند حمله به بخش غربی شهر آغاز شده است.

مناطق بخش شرقی موصل روز ۱۸ ژانویه / ۲۹ دی از دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) خارج شد.

نبرد برای آزادسازی موصل که در آن ۱۰۰ هزار نفر از سربازان عراقی، نیروهای کرد و شبه‌نظامیان شیعه شرکت دارند از ۱۷ اکتبر سال گذشته میلادی آغاز شد. این شهر از ژوئن ۲۰۱۴ در داعش است.

بیشتر بخوانید:

گودال مرگ در موصل: سال‌ها طول می‌کشد تا جنازه‌های «خسفه» شناسایی شود

«ارتش عراق فرودگاه موصل را تصرف کرد»

Share