Share

سازمان ملل زنگ خطر دیگری را در مورد قحطی و گرسنگی در چند کشور آفریقایی از جمله در یمن، سودان جنوبی، سومالی و نیجریه به صدا در آورد. جان ۲۰ میلیون نفر در خطر است.

قحطی و خشکسالی بار دیگر به آفریقا بازگشته‌‌اند. این دو پدیده در حال حاضر خانواده‌های بسیاری را در آفریقا تهدید و قبل از همه کودکان را نابود می‌کنند.

هفت کشور در شرق آفریقا و همچنین در نیجریه و یمن در معرض خطر گرسنگی هستند.

به‌گفته سازمان ملل ۲۰ میلیون نفر به‌طور مستقیم در خطرند. در سومالی وضعیت بحرانی است. این کشور برای سومین بار در مدت ۲۵ سال اخیر در آستانه یک فاجعه قرار دارد. زنان بسیاری سرزمین‌های از آفتاب سوخته خود را ترک کرده و به موگادیشو، پایتخت این کشور گریخته‌اند.

روز سه‌شنبه محمد عبدالله فارماجو، رئیس جمهوری سومالی از فاجعه ملی بر اثر خشکسالی خبر داد و حسن علی خیر، نخست‌وزیر سومالی روز شنبه از مرگ دست‌کم ۱۱۰ نفر از مردم این کشور در مدت دو روز سخن گفت.

سازمان ملل از یک فاجعه انسانی در کشورهای آفریقایی می‌گوید و از دولت‌ها و مردم جهان می‌خواهد که مانع از این فاجعه شوند. در سودان جنوبی وضعیت قحطی اعلام شده و نزدیک به نیمی از جمعیت این کشور نیازمند کمک‌های فوری هستند.

سازمان ملل می‌گوید برخی از این کشورها را تنها خشکسالی تهدید نمی‌کند بلکه جنگ‌های داخلی نیز موجب جابه‌جایی میلیون‌ها نفر شده است.

هفته گذشته سازمان ملل و دیگر گروه‌های حقوق بشری نسبت به وضعیت بحرانی یمن، فقیرترین کشور خاورمیانه به دنبال دو سال جنگ هشدار داد.

صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) گفت نزدیک به نیم میلیون کودک یمنی دچار سوءتعذیه شدید هستند که از سال ۲۰۱۴، آمارشان ۲۰۰ برابر شده است.

سازمان ملل در بهمن‌ماه گفته بود که ۱۲ میلیون نفر در یمن در اثر دو سال جنگ داخلی در خطر گرسنگی و قحطی قرار گرفته‌اند.

به‌گفته سازمان ملل ۴۰۰ هزار کودک در نیجریه دچار سوء تغذیه هستند که اگر به آن‌ها کمک‌های فوری نرسد از هر پنج کودک یک نفر جان خود را از دست خواهد داد. بدین ترتیب ۸۰ هزار کودک در خطر مرگ بر اثر قحطی قرار دارند.

نیجریه افزون بر قحطی از حملات مرگبار گروه تندرو بوکو حرام رنج می‌برد.

سازمان ملل چندی پیش اعلام کرد که تا پایان ماه مارس به بیش از چهار میلیارد دلار (۳,۸ میلیارد یورو) نیاز دارد تا به حدود ۲۰ میلیون نفر در یمن، نیجریه، سومالی و سودان جنوبی که خطر قحطی آن‌ها را تهدید می‌کند، کمک کند.

بیشتر بخوانید:

صدها کودک یمنی در معرض گرسنگی شدید هستند

خطر گرسنگی ۱,۴ میلیون کودک در چهار کشور جهان

سازمان ملل برای مبارزه با قحطی به بیش از ۴ میلیارد دلار نیاز دارد

Share