Share

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه گفته است محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، گاهی کارهایی انجام می‌دهد که هیچ توجیهی ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، محسنی اژه‌ای امروز اول اردیبشهت ٩٠ در جریان همایشی در خرم‌آباد، مرکز استان لرستان گفت: «نحوه عملکرد (احمدی‌نژاد) در مورد برکناری وزیر اطلاعات توجیه‌پذیر نیست.»

 

به گفته دادستان کل کشور «باید طوری در این رابطه عمل شود که سیستم اطلاعاتی کشور ضربه نخورد و حداقل زمانی برای معرفی فردی که می‌خواهد به جای وزیر گذاشته شود، مدنظر قرار گیرد.»

 

محسنی اژه‌ای افزوده که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهوری اعلام کرده «کنار گذاشتن مصلحی در شرایط کنونی نه به مصلحت کشور و نه به مصلحت شماست.»

 

وزیر اطلاعات در ایران از جمله وزرایی است که روسای‌جمهور باید برای انتخاب یا برکناری وی با آیت‌الله خامنه‌ای مشورت کنند. علاوه بر وزیر اطلاعات، انتخاب وزرای کشور، خارجه و دفاع نیز با مشورت رهبر جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود.

محسنی اژه‌ای: رهبری در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهوری اعلام کرد کنار گذاشتن مصلحی در شرایط کنونی نه به مصلحت کشور و نه به مصلحت شماست

با این حال دادستان کل کشور گفته است که رهبرجمهوری اسلامی ایران از برکناری حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات «بی‌خبر» بوده است.

 

آیت‌الله خامنه‌ای پس از کناره‌گیری مصلحی از وزارت اطلاعات، با ارسال نامه‌ای خطاب به وی، از او خواست تا همچنان در وزارت اطلاعات به فعالیت بپردازد.

 

شامگاه یک‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۰ خبرگزاری‌های ایران خبر دادند محمود احمدی‌نژاد، با استعفای مصلحی از وزارت اطلاعات موافقت کرده و وی را به عنوان «مشاور رئیس‌جمهور در امور اطلاعاتی» منصوب کرده است.

 

اما تنها دو ساعت پس از انتشار این خبر، خبرگزاری فارس برای نخستین بار خبر داد که آیت‌الله علی خامنه‌ای با کنار رفتن مصلحی از وزارت اطلاعات مخالفت کرده است.

 

با این حال تاکنون وب‌سایت رسمی نهاد ریاست جمهوری ایران از انتشار خبر ابقای حیدر مصلحی به‌عنوان وزیر اطلاعات خودداری کرده و تنها خبر مربوط به موافقت احمدی‌نژاد با استعفای وزیر اطلاعات در این تارنما وجود دارد.

 

بسیاری از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران و برخی از چهره‌های سیاسی ایران از سکوت محمود احمدی‌نژاد درباره نامه رهبر جمهوری اسلامی ایران به شدت انتقاد کرده‌اند.

 

محمدرضا باهنر یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس نیز چند روز پیش ابراز امیدواری کرده بود که سرانجام محمود احمدی‌نژاد به بررسی طرح «عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهور» منجر نشود.

 

بنا بر قانون اساسی ایران، نمایندگان مجلس می‌توانند با رأی به «عدم کفایت رئیس‌حمهور» وی را از کار برکنار کنند. این رأی نمایندگان مجلس باید از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز تأیید شود.

 

محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از سخنانش به نحوه برکناری‌اش در دولت نهم اشاره کرده است. وی که در دولت پیشین احمدی‌نژاد به عنوان وزیر اطلاعات مشغول به کار بود، دو هفته مانده به پایان عمر دولت، برکنار شد.

 

وزیر پیشین اطلاعات گفته است: «ما خودمان هم نفهمیدیم چگونه و چرا ما را کنار گذاشتند.»

 

وی افزوده است خبر برکناری‌اش را از زبان یکی از معاونان وزارت اطلاعات شنیده و هنگامی هم که قصد داشته برای خداحافظی به جلسه هیأت دولت برود، از ورودش جلوگیری کرده‌اند.

 

Share