Share

سخنگوی نیروهای نظامی عراق می‌گوید نیروهای عراقی تحت‌ حمایت آمریکا حمله تازه‌ای را از کرانه غربی رودخانه دجله به سوی شهر قدیمی موصل که در تصرف داعش است آغاز کردند.

خودروهای ارتش عراق در حال ورود به شرق موصل – عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال یحیی رسول، سخنگوی نیروهای نظامی عراق به تلویزیون دولتی این کشور گفته است که این نیروها در مسیر پیشروی خود از جنوب و جنوب غربی شهر به سمت بخش قدیمی با شبه‌نظامیان داعش درگیر شده‌اند.

در نخستین ماه سال ۲۰۱۷ میلادی نیروهای عراقی پس از ۱۰۰ روز درگیری توانستند بخش شرقی موصل را از نیروهای داعش بازپس‌ گیرند. پس از این پیروزی نیروهای عراقی عملیات خود در بخش غربی رودخانه دجله را ۱۹ فوریه/ یکم اسفند آغاز کردند. موصل توسط رود دجله به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است.

یورش جدید نیروهای عراقی در حالی آغاز شده که در ۴۸ ساعت گذشته به سبب وضعیت نامساعد هوا عملیات موصل متوقف شده بود.

شکست داعش در موصل، شاخه عراق «خلافت اسلامی» را که ابوبکر بغدادی رهبر این گروه در سال ۲۰۱۴ اعلام کرده بود، در هم خواهد شکست.

بر اساس این گزارش، نیروهای واکنش سریع عراق که از قسمت جنوبی شهر پیشروی‌هایی داشتند، توانسته‌اند خود را به چند صد متری ساختمان‌های دولتی در نزدیکی بخش قدیمی موصل برسانند.

تصرف ساختمان‌های دولتی و شوراهای موصل اهمیت نمادینی برای بازگرداندن اقتدار به حکومت مرکزی عراق خواهد داشت؛ هرچند این ساختمان‌ها غالباً تخریب شدند و مورد استفاده داعش نیستند.

نبرد برای آزادسازی موصل که در آن ۱۰۰ هزار نفر از سربازان عراقی، نیروهای کرد و شبه‌نظامیان شیعه شرکت دارند از ۱۷ اکتبر سال گذشته میلادی آغاز شد.

در همین زمینه

صلیب سرخ: در موصل از سلاح شیمیایی استفاده شده است

 

 

Share