Share

احمد خاتمی، سخنگوی مجلس خبرگان، گفته است که ده رهبر در آستین داریم، آیا به راستی چنین است؟ آیا می‌شود مثل یک شعبده‌باز یکی را از آستین درآورد و گفت این رهبر است و بقیه جناح‌های حکومتی و آیت‌الله‌های ریز و درشت قم و مشهد بپذیرند؟

 

پس از سید علی خامنه‌ای چه کسی رهبر جمهوری اسلامی خواهد شد؟

در آستانه‌ی سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی ، اکبر هاشمی رفسنجانی به طور ناگهانی فوت کرد و پرسش های بسیاری در مورد چگونگی مرگش به وجود آمد. اگر زنده می‌ماند، شاید می‌توانست بحران مرگ رهبر را کنترل کند. اما اکنون وضع بغرنج شده، بغرنج‌تر از زمانی که خبر سرطان پروستات خامنه‌ای انتشار یافت و بحث بر سر مسئله جانشینی او بالا گرفت.

هفته‌ی پیش احمد خاتمی سخنگوی مجلس خبرگان رهبری اعلام کرد که کمیته ی محرمانه ای برای تعیین جانشین علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی تشکیل شده است. وی گفت این کمیته به توصیه خود رهبر جمهوری اسلامی تشکیل شده و صلاحیت تعدادی از شخصیت‌ها را برای احراز پست رهبری پس از خامنه ای بررسی می کند. احمد خاتمی گفت: «ده رهبر در آستین داریم.»

گفت‌وگو با رضا علیجانی و تقی رحمانی

  • احمد خاتمی گفته است که ده رهبر در آستین داریم. آیا قضیه به این سادگی خواهد بود که یکی را از آستین درآورند و همه کانون‌های قدرت بپذیرند؟

این پرسش و سه پرسش دیگر زیر را با دو کارشناس سیاسی، رضا علیجانی و تقی رحمانی،در میان گذاشته‌ایم:

  • ویژگی این دور از انتخاب رهبر چیست؟ چه فرقی با دور قبلی دارد؟
  • مدام از« رئیسی به عنوان کاندیدای رهبری اسم برده می‌شود. آیا اصرار برخی‌ها، از جمله نظر مثبت منسوب به هاشمی رفسنجانی پیش از مرگش، در این باره که رئیسی کانیدیدای رئیس جمهوری شود، برای سوزندان شانس او برای رهبر شدن است؟
  • عده‌ای می‌گویند که انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری و موج افشاگری در مورد نقش هیئت مرگ و شخص رئیسی در کشتار تابستان ۶۷، رئیسی را عملا سوزانده. آیا چنین است، یا این برآورد خوش‌بینانه است؟

بشنوید:

در همین زمینه

کمیته تعیین رهبر درحال بررسی صلاحیت‌ افراد است

نظام می‌میرد • پرونده جانشینی

Share