Share

سرانجام بعد از یک ماه، دولت عراق آگرمان (استوارنامه) ایرج مسجدی، سفیر جدید ایران در این کشور را تأیید کرد.

iraj masjedi 3

ایرج مسجدی، «مشاور عالی» قاسم سلیمانی و سفیر ایران در عراق

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این خبر را تأیید کرده است.

ایرج مسجدی که مشاور عالی قاسم سلیمانی، فرمانده سپاس قدس بوده است، یک ماه پیش به برخی خبرگزاری‌های وابسته به سپاه پاسداران و نهادهای اطلاعاتی گفته بود که به عنوان سفیر ایران در عراق منصوب شده است. وزارت خارجه ایران در آن زمان این خبر را تأیید نکرده بود.

مسجدی گفته بود انتصاب او به عنوان سفیر ایران در عراق می‌بایست مراحل اداری را طی کند.

اثیل نجیفی، استاندار پیشین نینوا،  در همان زمان که شایعه انتصاب «مشاور عالی» فرماندهی سپاه قدس به عنوان سفیر ایران در عراق منتشر شده بود، گفته بود انتخاب ایرج مسجدی، اهدافی بالاتر از دیپلماسی دارد و تجربه نظامی او، روابط ایران و عراق را وارد مرحله‌ی تازه‌تری خواهد کرد.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که وظیفه اصلی سفیر ایران در عراق ایجاد هماهنگی بین گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در این کشور است.

جواد منصوری، از فرماندهان سپاه پاسداران گفته بود: «سفیر ما در عراق و سفیر قبلی عضو نیروی قدس هستند. لبنان و سوریه هم همینطور.»

ایرج مسجدی از فرماندهان جنگ عراق و ایران در سال‌های دهه ۱۳۶۰ است. او در آن سال‌ها رئیس ستاد قرارگاه رمضان، نخستین قرارگاه برون‌مرزی سپاه به فرماندهی محمد باقر ذوالقدر بود.

قرارگاه رمضان هسته مرکزی سپاه قدس به شمار می‌آید و سهم بزرگی در تجهیز سپاه بدر داشته است.

این مقام سپاه در تیر سال جاری در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درباره فعالیت سپاه قدس در عراق با تکیه بر تجربه قرارگاه رمضان در سال‌های جنگ گفته بود: « سازماندهی و حمایت از مجاهدین عراقی دقیقاً همان کاری است که امروز نیروی قدس سپاه انجام می‌دهد. قرارگاه رمضان در طول جنگ برای انجام عملیات‌های نامنظم، چریکی، ویژه، اقدامات اطلاعاتی و کار با نهضت‌ها، گروه‌ها و مجاهدین عراقی تشکیل شد.»

پیش از مسجدی، حسن دانایی‌فر، از فرماندهان پیشین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، سفیر ایران در بغداد بود.

بیشتر بخوانید:

مشاور فرمانده سپاه قدس: هدف داعش رسیدن به تهران بود

Share