Share

فاکس‌نیوز گزارش داده است که ایران در روزهای گذشته دو موشک میان‌برد بالستیک در دریای عمان و تنگه هرمز آزمایش کرده است. یکی از موشک‌ها به قایقی که در ۳۰۰ کیلومتری قرار داشته اصابت کرده اما دیگری به هدف نخورده است.

موشک‌پرانی سپاه در تنگه هرمز همزمان با مانور قایق‌های تندرو در مجاورت ناو آمریکایی

مقامات آمریکایی به فاکس‌نیور گفته‌اند این موشک‌ها  نسل پیشرفته‌تری از موشک‌های فاتح بوده‌اند با سیستم هوشمند که می‌تواند ناوچه‌ها و ناوها را تشخیص دهد و رهگیری کند.

به گزارش فاکس‌نیوز دو موشک میان‌برد زمین به دریای «فاتح» از یک پایگاه موشکی در بندر جاسک شلیک شده‌اند.

موشک‌های فاتح-۱۱۰ شکل پیشرفته‌تری از موشک‌های قدیمی اسکاد ساخت اتحاد جماهیر شوروی‌ست. این موشک‌ها در ایران تولید می‌شوند اما بخش‌هایی از آن توسط پیمانکاران چینی تهیه شده است. در سال ۲۰۰۰ وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت صنعتی چینی «دیوار بزرگ» را به همکاری با سپاه پاسداران برای تولید موشک‌های فاتح متهم کرد.

همزمان با موشک‌پرانی سپاه از بندر جاسک، روز گذشته مقامات نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده‌اند که ناو آمریکایی « یو اس ان اس اینوینسیبل» در حال عبور از تنگه هرمز بود که قایق‌های تندرو سپاه پاسداران به آن نزدیک شدند و از ۶۰۰ متری آن گذشتند. ناو آمریکایی تیر اخطار شلیک کرد، اما مجبور شد مسیر خود را تغییر دهد. مقامات آمریکایی مانور قایق‌های تندرو سپاه پاسداران را خطرناک و غیر حرفه‌ای توصیف کرده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۳ فوریه ۱۳ فرد و ۱۲ شرکت و مؤسسه را که با برنامه موشکی ایران در ارتباط بودند مورد تحریم قرار داد. بیشتر افراد و شرکت‌های تحریم‌شده با شبکه‌هایی در ایران، امارات و چین در ارتباط بودند که با «گروه صنعتی شهید همت» معامله می‌کردند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا تحریم‌های جدید خود علیه ایران را اعلام کرد

 

 

Share