Share

مدیر کل آژانس انرژی اتمی می‌گوید دولت ترامپ تازه روی کار آمده و برای اعلام نظرش درباره توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی به وقت بیشتری نیاز دارد. وزیر خارجه ایران می‌گوید اگر آمریکا به تعهداتش عمل نکند، امکان بازگشت به دوران پیش از برحام وجود دارد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

سه ماه آینده موعد تمدید، لغو یا توقف اجرای تحریم‌های اقتصادی در چارچوب توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی فرامی‌رسد. محمد جواد ظریف در گفت‌وگویی که خبرگزاری دانشجویان ایران با او انجام داده، خاطرنشان کرده که ایران هرچند به تداوم برجام خوشبین است، اما امکان بازگشت به دوران پیش از برجام و از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم را دارد. وزیر خارجه ایران گفته است:

«معتقدیم دولت آمریکا وظایفی دارد و طبق برجام باید این وظایف را انجام دهد. همه طرف‌ها می‌دانند که انتخاب‌های ایران محدود نیست. اگر به جز آن‌چه در روند اجرای برجام مشخص و توافق شده است، انجام شود. مکانیزم “بازگشت‌پذیری” برای ایران نسبت به مکانیزمی که برای طرف‌های دیگر تعیین شده، خیلی راحت‌تر است، چون اگر ایران تشخیص دهد طرف‌های دیگر در حال نقض برجام هستند، اختیارش دست خودش است که برنامه‌هایش را به حالت اول یا وضعیت قبل برگرداند. با تدابیر مقام معظم رهبری و دولت در شرایطی هستیم که می‌توانیم به راحتی این کار (بازگشت‌پذیری) را انجام دهیم، البته این ترجیح ما نیست. ترجیح ما ادامه اجرای برجام است.»

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم سه ماه پیش از سر آمدن مهلت مقرر برای تصمیم‌گیری درباره ادامه یا توقف تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در چارچوب برجام، برای دیدار و گفت‌وگو با دونالد ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی به ایالت متحده آمریکا سفر کرده بود. او در بازگشت به وین درباره دیدارش با رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که با وجود بدبینی ترامپ نسبت به برجام، امیدوار است همکاری خوبی با آژانس انرژی اتمی درباره توافق هسته‌ای با ایران داشته باشد.

آمانو هم مانند ظریف به آینده برجام خوشبین است: «من خوشبینم که در آینده همکاری خیلی خوبی با آمریکا درباره برجام داشته باشیم.»

محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا احتمال داده که آمریکا به تعهداتش نسبت به برجام عمل کند: «دلیلی نمی‌بینیم لغو و توقف اجرای تحریم‌ها که تعهد ایالات متحده آمریکاست، انجام نگیرد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش‌اش درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده است که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده در ایران به پایین‌تر از حد نصاب تعیین شده در توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی رسیده است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دیدارش با وزیر خارجه آمریکا، به رکس تیلرسن  اطمینان داده که آژانس نظارت کامل و دقیقی بر اجرایی شدن مفاد توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی دارد.

وزارت خارجه آمریکا تاکنون در این‌باره نظری نداده است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران می‌گوید با همتای آمریکایی‌اش، رکس تیلرسن درباره توافق هسته‌ای مذاکره نکرده است، اما مقامات وزارت خارجه ایران و آمریکا با هم در ارتباط‌اند: «اتفاق جدیدی در دوران ترامپ نمی‌بینم که متفاوت از گذشته باشد. البته لفاظی‌های جدیدی را شاهد بودیم که می‌تواند مغایر روح و برخی از مواد برجام باشد، از آن جمله در زمینه ایجاد فضای مناسب و مثبت برای سرمایه‌گذاری خارجی که یکی از ضرورت‌های برجام است. اما فراتر از این اقدامی را ندیدیم.»

آژانس انرژی اتمی اعلام کرده که ایران در حال عمل کردن به پروتکل الحاقی است و این اعلان را در آژانس هم ثبت کرده است.

به گفته آمانو، آژانس در حال راستی‌آزمایی این اعلان است اما بررسی آن به زمان‌ نیاز دارد. برای این‌ کار آژانس انرژی اتمی از ایران تقاضا کرده به برخی اطلاعات و برخی تأسیسات هسته‌ای دسترسی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

آمانو: هنوز دولت ترامپ درباره برجام تصمیم نگرفته

 

Share