Share

حجت‌الاسلام احمد سالک، نائب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس از نپذیرفتن شروط ایران برای اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج از سوی عربستان‌سعودی خبر داد.

احمد سالک، نائب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس

احمد سالک، نائب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد سالک نائب گفت: «با توجه به بحث‌هایی که در اخبار وجود دارد، حاکی از این است که مسئولان برگزاری حج عربستان سعودی، شروط جمهوری اسلامی ایران را نپذیرفته‌اند و به توافق اصلی نرسیده‌اند.»

با این حال سالک افزود: « تاکنون مسئولان سازمان حج گزارشی از مذاکرات با مسئولان عربستان را به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه نداده‌اند.»

احمد سالک در حالی از نپذیرفتن شروط ایران از سوی عربستان سعودی سخن گفته است که مقامات اصلی شرکت‌کننده در مذاکرات با سعودی‌ها هنوز در ‌باره شکست این مذاکرات چیزی نگفته‌اند.

هیئت ایرانی، ۵ اسفندماه جاری برای گفت‌وگوهای متداولِ هر سال درباره حج به ریاض رفت تا خواسته‌های ایران را اعلام کند.

روز یکشنبه ۱۵ اسفند حجت‌الاسلام قاضی ‌عسگر، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سازمان حج و زیارت و رضا صالحی امیری، وزیر ارشاد اسلامی اعلام کردند که در مذاکرات هیئت ایرانی در عربستان سعودی «بیشتر مسائلی که مورد بحث بوده، حل شده است».

به‌گفته قاضی ‌عسگر یکی از موضوعات باقی مانده حادثه منا است و نمایندگان سعودی گفته‌اند تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و قرار شده است تا کمیته حقیقت‌یاب عربستان سعودی و نمایندگان ایران در این‌باره مدارک خود را ارائه دهند.

حادثه منا در مراسم حج سال ۱۳۹۴ رخ داد و در جریان آن بیش از چهار هزار و ۵۰۰ زائر کشته شدند. مقامات جمهوری اسلامی آمار کشته‌شدگان ایرانی را ۴۶۴ نفر اعلام کردند.

احمد سالک گفته است که کمیسیون فرهنگی مجلس روز یکشنبه، ۲۲ اسفند در جلسه ویژه‌ای با دعوت از مسئولان سازمان حج، موضوع مذاکرات اخیر سازمان حج با مسئولان حج عربستان سعودی درباره اعزام حجاج ایرانی به عربستان را بررسی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

توافق ایران و عربستان سعودی در برخی موضوعات حج

Share