Share

بر اساس مطالعات جدیدی که زیر نظر سازمان بین‌المللی نجات کودکان انجام شده است، کودکان و نوجوانان سوری احتمالاً دیگر نخواهند توانست از پیامدهای ناشی از جنگ در کشورشان رهایی یابند. بسیاری از این «نسل تباه‌شده» دچار نوع شدیدی از استرس با نام «استرس سمی» شده‌اند.

بمباران‌ها؛ بزرگترین عامل استرس روزانه کودکان سوری

بمباران‌ها؛ بزرگترین عامل استرس روزانه کودکان سوری

مارسیا بروفی، کارشناس سلامت روان از سازمان نجات کودکان در خاورمیانه، گفت: «پس از شش سال جنگ [در سوریه] ما به یک نقطه عطف رسیده‌ایم: از این نقطه به بعد تأثیرات جنگ بر رشد کودکان چنان بزرگ است که ممکن است دیگر دائمی و غیرقابل برگشت شوند.»

مطالعات سازمان نجات کودکان در نوع خود یکی از کامل‌ترین مطالعات در این زمینه است. این سازمان به‌همراه سازمان‌های همکار خود، از ماه دسامبر ۲۰۱۶ تا ماه فوریه سال جاری میلادی بیش از ۴۵۰ کودک، نوجوان و بزرگسال را در هفت منطقه سوریه مورد پژوهش قرار داد.

بر این اساس، ۸۴ درصد بزرگسالان و تقریباً همه کودکانی که مورد پرسش قرار گرفتند بمباران‌ها را بزرگترین عامل استرس روزانه دانسته‌اند.

همچنین ۷۱ درصد بزرگسالان گفته‌اند که کودکان به‌طور فزاینده‌ای دچار شب‌ادراری و تکرر ادرار تصادفی می‌شوند. به‌گفته سازمان نجات کودکان هر دوی این موارد علائم «استرس سمی» یا اختلال استرسی پس از یک سانحه هستند.

بر اساس مطالعات دانشگاه هاروارد، «استرس سمی» (Toxic stress) خطرناکترین نوع استرس است و زمانی رخ می‌دهد که به‌طور مداوم مقادیر زیادی هورمون استرس در بدن توزیع شود. «استرس سمی» می‌تواند مانع از رشد مغز و دیگر ارگان‌های بدن شود و اثرات آن تا بزرگسالی باقی می‌ماند.

سازمان نجات کودکان در گزارش خود می‌گوید: «بیشتر کودکان سوری به‌طور مداوم در وحشت از خشونت به‌سر می‌برند.»

نیمی از کودکان در مدرسه نیز خود را در امنیت حس نمی‌کنند. در این تحقیقات ۵۱ درصد بزرگسالان گفته‌اند جوانان و نوجوانان برای گریز از استرس روزانه‌ی جنگ به مواد مخدر روی می‌آورند.

از آن‌جا که بسیاری از پزشکان سوریه این کشور را ترک کرده‌اند و کمک‌های بشردوستانه نیز به‌ندرت در دسترس مردم سوریه قرار می‌گیرد، بسیاری از کودکان سوری فاقد مراقبت‌های روانی لازم هستند.

سازمان نجات کودکان خواهان پایان دائمی خشونت‌ها و همچنین توقف حمله به غیرنظامیان، بیمارستان‌ها و مدارس شده است.

جنگ سوریه تاکنون صدها هزار نفر قربانی داشته و میلیون‌ها نفر در طول شش سال جنگ آواره شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«۱.۷ میلیون کودک سوری نمی‌توانند به مدرسه بروند»

هشدار در مورد وضعیت کودکان مناطق تحت محاصره در سوریه

Share