Share

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که شرکت چینی «زد تی ای» به خاطر نقض تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به پرداخت یک میلیارد و ۱۹ میلیون دلار محکوم شده است.

بیش از یک میلیارد دلار جریمه برای شرکت چینی «زد تی ای» به خاطر معامله با ایران

به گزارش وال‌استریت ژورنال اتهام این شرکت که در عرصه تجهییزات مخابراتی، تلفن‌های همراه و تولید «تبلت» فعالیت می‌کند، نقض قوانین آمریکا درباره محدودیت فروش تجهیزات و فناوری به ایران اعلام شده بود.

ارائه تجهییزاتی در زمینه شبکه سلولی به ایران یکی دیگر از اتهامات این شرکت است.

شبکه سلولی نوعی از فن‌آوری مخابرات است که امکان ارتباط تعداد زیادی سامانه بی‌سیم قابل حمل (به عنوان مثال تلفن همراه) در هر نقطه از شبکه با یکدیگر را از طریق ایستگاه‌های پایه ارتباط به وجود می‌آورد.

در بیانیه وزارت دادگستری آمده که یکی دیگر از اتهامات شرکت چینی «زد تی ای» تلاش‌اش برای پنهان کردن معاملاتش با ایران است.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که شرکت «زد تی ای» نه تنها فن‌آوری حساس ساخت آمریکا را به ایران به عنوان یک کشور «متخاصم» صادر کرده، بلکه در حد امکان مانع از تحقیقات در این مورد شده است.

علاوه بر جریمه یک میلیارد و ۱۹ میلیون دلاری، شرکت «زد تی ای» می‌بایست به مدت سه سال زیر نظر وزارت دادگستری آمریکا فعالیت کند.

مدیران «زد تی ای» بهمن سال گذشته نشستی را در تهران برگزار کردند و اعلام کردند که به بازار تلفن همراه و تجهییزات مخابراتی در ایران وارد شده‌اند. دولت ایالات متحده آمریکا اما اعلام کرد که زنجیره تولید این شرکت را به دلیل نقض تحریم‌های اقتصادی ایران محدود می‌کند. مدیران «زد تی ای» به همین جهت از سرمایه‌گذاری در بازار مخابرات ایران صرف‌نظر کردند و قراردادی را که با شرکت «یاس جهان» منعقد کرده بودند، فسخ کردند و از ایران خارج شدند.

مدیران «زد تی ای» خاطرنشان کرده بودند که با وزارت خزانه‌داری آمریکا همکاری می‌کنند. دولت آمریکا هم ممنوعیت‌های اعمال شده‌اش بر ضد این شرکت چینی را به مدت سه ماه و سپس یک سال تعلیق کرد.

پیش از این وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده بود که «زد تی ای» در سال ۲۰۱۲ میلیون‌ها دلار نرم‌افزار و سخت‌افزار پیشرفته را به بزرگ‌ترین شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه ایران فروخته است. بخشی از این تجهیزات از سوی دولت ایران برای شنود مکالمات تلفنی شهروندان مورد استفاده قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

صدها میلیون دلار جریمه برای شرکت چینی «زد تی ای» به خاطر معامله با ایران

Share