Share

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در یک سخنرانی در شهر هامبورگ دولت آلمان را متهم کرد که علیه برگزاری مراسم ترکیه در این کشور «تبلیغات سیستماتیک» انجام می‌دهد.

سخنرانی مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در شهر هامبورگ آلمان ـ سه‌شنبه ۷ مارس / ۱۷ اسفند

سخنرانی مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در شهر هامبورگ آلمان ـ سه‌شنبه ۷ مارس / ۱۷ اسفند

چاووش‌اوغلو در این سخنرانی که شامگاه سه‌شنبه ۷ مارس / ۱۷ اسفند برگزار شد از فشار غیرقابل قبول آلمان بر شهروندان ترک سخن گفت.

او در نخستین جملات سخنرانی خود مقامات آلمانی را به باد انتقاد گرفت که به‌شدت تلاش کردند تا مانع از برگزاری مراسم ترکیه در آلمان شوند.

چاووش‌اوغلو خطاب به برلین گفت: «تلاش نکنید که به ما درس حقوق بشر و دمکراسی بدهید.»

او همزمان تأکید کرد که به روابط بین دو کشور علاقمند است: «آیا ما تا کنون دست به تحریک علیه آلمان زدیم؟» این دولت ترکیه بوده که بیشتر از صلح صحبت کرده و ترک‌ها در آلمان را دعوت به تطبیق در جامعه، بدون فراموشی فرهنگشان کرده است.

روابط ترکیه و آلمان در ماه‌های گذشته تیره شده بود اما در روزهای اخیر لغو سخنرانی‌ وزیر دادگستری ترکیه در ایالت بادن ـ وورتِمبرگ و برگزار نشدن سخنرانی نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه در ایالت نورد راین وست‌فالن آلمان و همچنین بازداشت دنیز یوجل، روزنامه‌نگار آلمانی ترک‌تبار و نماینده روزنامه «دی ولت» آلمان در استانبول، این روابط را پرتنش‌ کرد.

برگزاری کارزارهای انتخاباتی مقامات دولتی ترکیه در آلمان به چالش نوینی در آلمان تبدیل شده است و بسیاری، از جمله احزاب سیاسی با آن مخالفت کرده‌اند. آن‌ها با در نظر گرفتن افزایش محدودیت‌های سیاسی و مدنی در ترکیه، به‌ویژه پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶، معتقدند که تبلیغات مقامات ترکیه در آلمان برای تغییرات قانون اساسی به تحکیم رویکردهای غیردمکراتیک در این کشور منجر خواهد شد. آن‌ها همچنین می‌گویند با حضور حدود ۱.۵ میلیون نفر ترک‌تبار در آلمان برگزاری چنین سخنرانی‌هایی تنش‌های سیاسی موجود در ترکیه را به آلمان منتقل می‌کند.

به‌گفته پلیس آلمان، مولود چاووش‌اوغلو برای دست‌کم ۲۰۰ نفر که در برابر محل اقامت سرکنسول ترکیه در هامبورگ سخنرانی کرد و در نزدیکی محل نیز جمعیتی به همین تعداد علیه او تجمع اعتراضی برگزار کردند.

قرار است چاووش‌اوغلو در برلین با زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان درباره مسائل موجود بین دو کشور گفت‌وگو کند.

بیشتر بخوانید:

افزایش تنش در روابط آلمان و ترکیه

اردوغان لغو سخنرانی مقامات ترکیه در آلمان را «شیوه نازی‌ها» خواند

Share