Share

در حالی که دو روز پیش یک مقام‌ آمریکایی گفته بود که شناورهای سپاه پاسداران به یک ناو آمریکایی در دهانه تنگه هرمز نزدیک شده بودند، یکی از فرماندهان نیروی دریایی سپاه گفت این ناو آمریکایی بود که به شناورهای سپاه نزدیک شده بود.

قایق‌های تندروی سپاه در خلیج فارس – عکس آرشیوی

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناوسالار سوم، پاسدار مهدی هاشمی از فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران درباره خبر رویترز در مورد نزدیک شدن نیروهای سپاه به ناو آمریکایی «یو اس ان اس اینوینسیبل» گفت، روز ۱۴ اسفند (۴ مارس) از ساعت ۱۰ و ۲۰ دقیقه تا ۱۱ صبح، «یک فروند ناو آمریکایی از ناوگروه آمریکایی و انگلیسی که در حال عبور از ترافیک منطقه تنگه هرمز بود از مسیر بین‌المللی خارج و به سمت شناورهای حاضر نیروی دریایی سپاه در منطقه تغییر مسیر داد و در اقدامی غیرحرفه‌ای و حرکت توأم با اخطار تا مسافت ۵۵۰ متری نزدیک شناورهای ما شد.»

مهدی هاشمی با بیان این‌که «این اقدامات می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد»، گفت: «تا هنگامی که ناوهای آمریکایی و انگلیسی قوانین تردد در آبراه‌های بین‌المللی را به‌صورت حرفه‌ای و دقیق رعایت نکنند، ارتکاب این‌گونه اقدامات از سوی آن‌ها ادامه خواهد داشت.»

روز دوشنبه ۶ مارس / ۱۶ اسفند رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که ناو آمریکایی «یو اس ان اس اینوینسیبل» در حال عبور از تنگه هرمز بود که قایق‌های تندرو سپاه پاسداران به آن نزدیک شدند و از ۶۰۰ متری آن گذشتند. ناو آمریکایی تیر اخطار شلیک کرد، اما مجبور شد مسیر خود را تغییر دهد. مقامات آمریکایی مانور قایق‌های تندرو سپاه پاسداران را خطرناک و غیرحرفه‌ای توصیف کردند.

مهدی هاشمی حضور شناورهای آمریکایی و بریتانیایی در خلیج فارس و تنگه هرمز را «نامشروع» و موجب ناامن شدن این منطقه دانست و گفت «اقدامات غیرحرفه‌ای» آن‌ها تشنج را دامن می‌زند.

روز سه‌شنبه فاکس‌نیوز گزارش داده بود که ایران در روزهای گذشته دو موشک میان‌برد بالستیک در دریای عمان و تنگه هرمز آزمایش کرده است. یکی از موشک‌ها به قایقی که در ۳۰۰ کیلومتری قرار داشته اصابت کرده اما دیگری به هدف نخورده است.

بیشتر بخوانید:

پرتاب دو موشک بالستیک در تنگه هرمز توسط سپاه

Share