Share

در حالی که نام سعید جلیلی در لیست ۲۱ نفره نامزدهای «جبهه مردمی نیروهای انقلابی» برای انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد، برخی رسانه‌های خبری در ایران از تلاش جلیلی برای ایجاد یک جبهه جدید خبر داده‌اند. همزمان اخباری مبنی بر مخالفت برخی از سران اصولگرا با نامزدی او در انتخابات منتشر شده است. «سحام نیوز» گزارش داده که احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان از سعید جلیلی خواسته است از شرکت در انتخابات خودداری کند.

سعید جلیلی

سایت «انتخاب» به نقل از «اخباری که در محافل سیاسی شنیده می‌شود» نوشته است که اطرافیان سعید جلیلی در حال جمع‌آوری امضاء و حمایت‌ طیف‌های نزدیک به او برای اعلام موجودیت جبهه جدیدند.ظاهراً نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی انتظار داشته به عنوان کاندیدای اصلح «جمنا» معرفی شود اما اصولگرایان روی خوشی به او نشان نمی‌دهند و برخی حتی معتقدند که او نباید در این دوره نامزد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری شود.

به عنوان نمونه احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفته است اصولگرایان اگر می‌خواهند در انتخابات برنده شوند باید کسی به جز سعید جلیلی را به میدان بیاورند. زیرا جلیلی نه تجربه دارد و نه محبوبیت. محمد رضا باهنر، عضو تشخیص مصلحت نظام نیز با توجه به تجربه شرکت جلیلی در انتخابات سال ۹۲ بر دو مشخصه او یعنی عدم کارایی و عدم امکان جذب آراء تأکید کرده است.

حتی «جبهه پایداری» – تشکلی که به ریاست مصباح یزدی ایجاد شد و جلیلی نامزد انتخاباتی آن در سال ۹۲ بود از سعید جلیلی به عنوان نامزد مورد نظر خود یاد نمی‌کند و جلیلی نیز تمایلی ندارد که نامش در تشکل مصباح یزدی مطرح شود و به یک معنا «تابلو»ی این جریان شود.

خبر احتمال ایجاد جبهه‌‌ی جدیدی از سوی سعید جلیلی در حالی انتشار می‌یابد که اصولگرایان در هفته‌های اخیر تلاش‌هایی را برای سر و سامان دادن به گروه‌های پراکنده و متعدد خود آغاز کرده‌اند. از جمله «جبهه مردمی نیروهای انقلابی» (جمنا) با این هدف ایجاد شده که طیف‌های اصولگرا را حتی‌الامکان پیرامون یک نامزد مشترک متحد کند.

عدم توافق نخستین مجمع عمومی «جمنا» بر یک لیست ۱۰ نفره به نگرانی سران اصولگرا دامن زده و آن‌ها در روزهای اخیر هشدار داده‌اند در صورتی که نتوانند بر سر یک نامزد توافق کنند شانسی برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ نخواهند داشت.

از همین رو در واکنش به خبر منتشر شده درباره اصرار سعید جلیلی به شرکت در انتخابات و تلاش برای ایجاد تشکلی دیگر، برخی چهره‌های اصولگرا از جمله حسین نقوی‌حسینی، عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس، بر وحدت اصولگرایان تأکید کرده‌اند و برخی‌ها هم به طور مشخص خواهان کناره‌گیری جلیلی از میدان رقابت‌ها شده‌اند.

سعید جلیلی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد رئیس گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با کشورهای غربی بود. او یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ بود و در آن دوره فقط ۴ میلیون رأی کسب کرد.

بیشتر بخوانید:

علی لاریجانی: مصحلت نیست برای وحدت اصولگرایان اقدام کنم

Share