Share

از ماه‌ها پیش داعش در موصل زیر فشار است. بر اساس اطلاعات وزارت دفاع آمریکا ابوبکر البغدادی، رهبر این گروه موصل را ترک کرده است. ارتش آمریکا احتمال می‌دهد که داعش به فرات عقب‌نشینی کند.

ابوبکر البغدادی پس از تصرف موصل توسط داعش در ژوئن ۲۰۱۴، در این شهر اعلام خلافت کرد.

ابوبکر البغدادی پس از تصرف موصل توسط داعش در ژوئن ۲۰۱۴، در این شهر اعلام خلافت کرد.

وزارت دفاع آمریکا ضمن اعلام این خبر گفته است ابوبکر البغدادی، رهبر گروه «دولت اسلامی» (داعش) همچنان زنده است اما با پیشروی نیروهای عراقی در موصل از این شهر گریخته است.

پنتاگون افزوده است که البغدادی «احتمالاً هیچ تأثیر تاکتیکی بر طریقی که نبردها هدایت شوند ندارد» و رهبری نظامی خود را به‌عنوان «جهت‌دهنده بزرگ استراتژیک» از دست داده است.

داعش موصل را در ماه ژوئن ۲۰۱۴ تصرف کرد و در آن‌جا بود که ابوبکر البغدادی حکومت «خلافت اسلامی» خود را اعلام کرد.

حملات ارتش عراق و متحدانش برای آزادسازی موصل از ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶ آغاز شد. پس از تصرف بخش شرقی موصل در ۱۰۰ روز، از ۱۹ فوریه / یکم اسفندماه حمله برای تصرف بخش غربی آغاز شده است. مناطق بخش شرقی موصل روز ۱۸ ژانویه / ۲۹ دی از دست داعش خارج شد.

پنتاگون احتمال می‌دهد که داعش در صورت شکست در موصل و سپس رقه در سوریه به سمت فرات عقب‌نشینی کند. به‌گفته وزارت دفاع آمریکا، حتی پس از سقوط این دو شهر نیروهای داعش می‌خواهند  یک «شبه‌دولت» ایجاد کنند. به‌گمان پنتاگون داعشی‌ها طرح حکومت خلافتی خود را کنار نگذاشته‌اند.

شهر رقه به‌عنوان «پایتخت» داعش در سوریه شناخته می‌شود. در این شهر نیروهای داعش با سه نیروی رقیب مواجه‌اند: نیروهای ترکیه و متحدانش، نیروهای دولتی سوریه که از سوی روسیه و ایران پشتیبانی می‌شوند و نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF)، متشکل از کردها و عرب‌ها که آمریکا از آن‌ها حمایت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

پیشروی نیروهای عراقی در غرب موصل

پنتاگون: داعش در حال فرار از رقه است

Share