Share

پنتاگون مدت‌ها از برداشتن این گام خودداری می‌کرد؛ اکنون برای مقابله با داعش آمریکا می‌خواهد از نیروی زمینی خود در سوریه استفاده کند. از سوی دیگر در بمباران‌ جنوب شرقی رقه ده‌ها غیرنظامی کشته شدند.

نیروهای آمریکایی در سوریه ـ عکس از آرشیو

نیروهای آمریکایی در سوریه ـ عکس از آرشیو

تفنگداران دریایی آمریکا پایگاهی را راه‌اندازی کرده‌اند که از این پایگاه می‌توانند با شلیک توپخانه از حمله به رقه، پایگاه اصلی گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه پشتیبانی کنند. افزون بر این، تکاوران آمریکایی نیز در این منطقه مستقر شدند.

این گامِ نظامی مرحله تازه‌ای در جنگ سوریه به‌شمار می‌رود. از چند ماه پیش نیز نیروهای ویژه آمریکایی در این منطقه مستقر هستند تا در نبرد علیه داعش، با ارائه مشاوره نظامی به نیروهای درگیر با این گروه از آن‌ها پشتیبانی کنند.

با این حال تاکنون پنتاگون از استقرار نیروهای متعارف نظامی در سوریه خودداری کرده است.

سرهنگ جان دوریان، سخنگوی ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا پنج‌شنبه ۹ مارس / ۱۹ اسفند گفت در مجموع ۴۰۰ نفر از نیروهای ویژه آمریکایی در سوریه مستقر شده‌اند. این سربازان بلافاصله در جبهه‌های جنگ حضور نخواهند یافت. هدف از استقرار این نیروها تسریع بخشیدن به نبردها علیه داعش عنوان شده است.

تکاوران آمریکایی مأموریت دیگری دارند. آن‌ها در نزدیکی منبج، شهر مرزی سوریه با ترکیه مستقر خواهند شد. آن‌ها در آن‌جا به‌عنوان سپردفاعی عمل خواهند کرد و برای کاهش تنش میان جناح‌های مختلف حضور خواهند داشت.

ترکیه در این منطقه با کردها نیز می‌جنگد و یگان‌های مدافع خلق (YPG) که در بین نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF)، متشکل از کردها و عرب‌ها، فعالیت می‌کنند را به‌عنوان تروریست می‌شناسد. کردها با پشتیبانی هوایی آمریکا ۱۲ اوت ۲۰۱۶ / ۲۲ مرداد سال جاری منبج را از دست داعش خارج کردند اما ترکیه می‌خواهد کردها را از این شهر بیرون کند.

بر اساس آمار رسمی در حال حاضر حدود یک‌هزار سرباز آمریکایی در سوریه مستقر هستند.

کشته شدن غیرنظامیان در حملات هوایی تازه

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که در حملات هوایی به روستای مطب البوراشد در جنوب شرق شهر رقه، دست‌کم ۲۳ نفر از غیرنظامیان کشته شدند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه احتمال می‌دهد که این حمله از سوی ائتلاف جهانی صورت گرفته باشد. در میان کشته‌شدگان هشت کودک نیز وجود دارند.

به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه در حملات هوایی ائتلاف جهانی در سوریه از پاییز سال ۲۰۱۴ تاکنون دست‌کم ۸۹۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

در حملات دیگری به منطقه میادین واقع در شمال دیرالزور، مقر دیگر داعش، نیز هفت نفر از غیرنظامیان کشته شدند. یک زن و شوهر و سه کودکشان از جمله کشته‌شدگان در این بمباران بودند. بیش از ۷۰ نفر نیز زخمی شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه احتمال می‌دهد که جنگنده‌های روسیه این حملات را انجام داده‌ باشند.

Share