Share

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید که یک جریان مافیایی سهام عدالت را اداره می‌کند. او در باره فساد اقتصادی گسترده در طرح سهام عدالت هشدار داده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: اداره سهام مالیات در اختیار یک جریان مافیایی است.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس جمعه ۲۰ اسفند گفت که ۲ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت بدون این‌که بهره‌ای از این سهام ببرند، از دنیا رفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این نماینده مجلس دستاورد سهام عدالت برای مالکان آن را هیچ خواند. او گفت که «این سهام سالها به‌شکل یک برگه بی‌خاصیت در دست مردم بوده است».

به گفته پورابراهیمی اداره سهام عدالت در اختیار یک جریان مافیایی میان دولت ملت است که به هیچ نهادی پاسخگو نیست.

او گفت که «این جریان مافیایی شرکتها را دچار چالش کرده و سود آنها به‌شدت پایین آمده است».

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس پیش‌بینی کرد که در آینده «خبرهایی درخصوص پرونده‌های مفاسد اقتصادی از محل مدیریت سهام عدالت» منتشر شود.

پورابراهیمی خواسته اصلی دارندگان سهام عدالت را « دخالت تعیین مدیران شرکت‌ها» عنوان کرد و گفت بعد از ۱۰ سال به این خواسته پاسخ درستی داده نشده است.

او عدم امکان انتقال مالکیت سهام عدالت را یکی دیگر از مواردی که این سهام را بی‌خاصیت کرده، دانست و افزود: «وقتی فردی دارنده یک سهم است باید بتواند این مالکیت را منتقل کند».

به گفته پورابراهیمی وضعیت اتخاذ تصمیم در باره مالکیت سهام عدالت برای مردم مشخص نیست.

دولت حسن روحانی هفته گذشته اعلام کرد که ۵۵ میلیارد تومان از سهام دولتی را در طرح سهام عدالت به مردم واگذار خواهد کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی ایران قیمت این سهام را ۵۳۰ هزار تومان اعلام کرده و گفته است که دهک‌های درآمدی اول و دوم با پرداخت ۵۳۰ هزار تومان یک میلیون تومان سهام دریافت خواهند کرد.

طرح سهام عدالت در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد اجرایی شد که انتقادهای فراوانی را به دنبال داشت. منتقدان این طرح را فاقد پشتوانه مطالعاتی و عوام‌گرایانه دانستند.

براساس آئین نامه اجرای این طرح، واگذاری سهام عدالت تا ۱۰ سال ممنوع است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران گفته است که پس از این خرید و فروش سهام عدالت امکان‌پذیر است و به مالکان این سهام سود تعلق می‌گیرد.

منتقدان دولت یازدهم اجرای این طرح در آستانه دوازدهمین دوره ریاست جمهوری «عوام‌فریبانه» و «تبلیغاتی» می‌دانند.


در همین زمینه

«سهام عدالت در اختیار یک جریان مافیایی است»

Share