Share

استاندار گیلان می‌گوید این استان برای اطمینان یافتن از تأمین آب کشاورزی به پنج سد دیگر نیاز دارد.

ذخیره سد سفیدرود به نسبت سال‌های گذشته به نصف کاهش پیدا کرده است

محمدعلی نجفی، استاندار گیلان این اظهارات را در دیدار با رحیم میدانی، معاون آب وزیر نیرو مطرح کرد.

او گفته با وجود اینکه گیلان در ۱۵ سال گذشته از متوسط  بارش خوبی برخوردار بوده اما این بارش‌ها معمولاً در فصل غیرکشاورزی روی می‌دهد. علاوه بر این زیرساخت‌های ذخیره‌سازی در جلگه مناسب نیست.

به گفته این مقام ارشد استان، ذخیره سد سفیدرود به نسبت سال‌های گذشته به نصف کاهش پیدا کرده است. این درحالی است که سد سفیدرود بخش عمده‌ای از آب شرب و کشاورزی استان گیلان را تأمین می‌کنند.

متخصصان محیط زیست یک علت خالی ماندن ذخیره این سد را مطالعه، اجرا و بهره‌برداری ١۶۶ سد در این حوضه آبریز می‌دانند.

از سال ١٣٨۵ تاکنون هیچ‌سالی بیش از هزار و ۶٠٠ میلیون مترمکعب آب به سفیدرود وارد نشده است.

در مجموع عدم رهاسازی حقابه زیست‌محیطی رودخانه‌ها از سدهای بالادست و عدم وجود تعادل آب مورد نیاز  گیلان در رودخانه سفیدرود سبب شده تا مدیریت آب منطقه‌ای استان گیلان به فکر جبران کمبود آب باشد.

به همین خاطر مسئولان قصد دارند تا از طریق بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی و همچنین ساخت سدهای بیشتر روی رودخانه‌های پلرود، زیلکی‌رود و شفارود کبود آب این استان را جبران کنند.

در روزهای گذشته استاندار فارس و وزیر نیرو نیز از کارکرد سدهای ایران دفاع کرده بودند.

این درحالی است که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی سال گذشته در مقر سازمان ملل و در حضور سران توسعه جهانی اعلام کرد که دولت ایران تصمیم دارد تا در پروژه‌های پر شمار سدسازی خود بازنگری کند. با وجود این همچنان برخی پروژه‌های سدسازی در ایران دنبال می‌شود.

سدسازی از جمله الگوهای توسعه منابع آبی در ایران به شمار می آمد اما در حالی که این سازه‌های غول پیکر قرار بود در روزگار خشکی ذخیره‌گاه این مایه حیاتی باشند، در روزگار بی‌آبی ۱۶۰ سد مخزنی ایران از آب خالی ماند.


در همین زمینه

دفاع وزیر نیرو از کارکرد سدهای ایران

 

Share