Share

جبهه مشارکت ایران اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرده «نباید گذاشت» حبس میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان به موضوعی «عادی و کم‌هزینه» برای «حاکمیت اقتدارگرا» تبدیل شود.

 

به گزارش تارنمای نوروز، جبهه مشارکت با «غیرقانونی و ناموجه خواندن» حبس خانگی رهبران مخالفان و همسرانشان افزوده: «وظیفه همه باورمندان به جنبش سبز در هرکجا هستند، افشاگری هرچه بیش‌تر نسبت به این مظالم و انجام کنش‌هایی است که حاکمیت را به آزادی این اسیران آزاده در بند وادارد.»

 

میرحسین موسوی و مهدی کروبی به همراه همسرانشان از بهمن ۱۳۸۹ در حبس خانگی به‌سر می‌برند.

 

با این حال فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی به تازگی برای «درمان و معالجه» از حبس خانگی خارج شده است.

 

حکومت ایران از موسوی و کروبی به عنوان «سران فتنه ۸۸» نام می‌برند. «فتنه ۸۸» توصیف مقامات رسمی ایران از اعتراضات پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۸۸ است.

 

این حزب اصلاح‌طلب و مخالف دولت ایران در بخشی از این بیانیه، عمر حاکمیت‌های مستبد و اقتدارگرا را «روبه پایان» ارزیابی کرده و افزوده جنبش سبز مردم ایران (جنبش مخالفان) «افق روشنی» دارد و «صبر و استقامت سبزها، فردای ایران را می‌سازد.»

 

جبهه مشارکت از جمله احزاب اصلاح‌طلبی است که در سال ۱۳۷۶ تأسیس شده است اما سال گذشته پروانه فعالیت این حزب از سوی قوه قضائیه ایران باطل شد.

 

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه ایران نیز روز گذشته در جریان یک نشست خبری در تهران در پاسخ به پرسشی درباره تشکیل جلسات جبهه مشارکت ایران اسلامی گفت: «اگر حزب، گروه یا سازمانی منحل شده باشد، دیگر نمی‌تواند تحت این عنوان جلساتی داشته باشد و چنان‌چه اقدامی انجام دهد، مدعی‌العموم می‌تواند برخورد کند.»

جبهه مشارکت، عمر حاکمیت‌های مستبد و اقتدارگرا را روبه پایان ارزیابی کرده و افزوده جنبش سبز مردم ایران، افق روشنی دارد

جبهه مشارکت همچنین در این بیانه بازداشت علیرضا رجایی از فعالان ملی مذهبی را «تعجب‌برانگیز» نامیده و زندانی کردن وی را نشانه «محو و زوال قانون» دانسته است.

 

این بیانیه می‌گوید: «تداوم این‌گونه بازداشت‌ها نشان می‌دهد که اقتدارگرایان حاکم متقلب، در مانده در برابر پویایی جنبش سبز دموکراسی‌خواهی و تحول‌طلبی ایرانیان، آخرین نفس‌های خود را می‌کشند و دیر نیست که باید پاسخگوی این همه ظلم و ستمی باشند که در حق برجسته‌ترین افراد این ملت انجام می‌دهند.»

 

جبهه مشارکت با «محکوم کردن» بازداشت علیرضا رجایی اعلام کرده «دیگر هیچ باور و امیدی به نهادهای قضایی و نظارتی در داخل ندارد اما مطمئن است که روز پیروزی جنبش سبز نزدیک است.»

 

علیرضا رجایی یکشنبه چهارم اردیبهشت ماه جاری بازداشت شد. خبرگزاری فارس با اعلام این خبر، دلیل دستگیری وی را «ارتکاب جرایم امنیتی» عنوان کرده است.

وی پیش از این در روزهای نخست پس از دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۵ خرداد ماه ۱۳۸۹ نیز بازداشت شده بود.

علیرضا رجایی عضو شورای فعالان ملی- مذهبی است و سردبیری نشریه ایران فردا را بر عهده داشته است. وی همچنین دبیر سیاسی بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلبان از جمله روزنامه‌های جامعه، توس، نشاط، عصر آزادگان و خرداد بود.

موج بازداشت فعالان مدنی و سیاسی که پس از اعتراضات به نتایج انتخابات در سال ۱۳۸۸ آغاز شد همچنان ادامه دارد و در حال حاضر شمار زیادی از مخالفان دولت در زندان هستند. مقامات رسمی ایران سال گذشته آمار بازداشت‌شدگان پس از انتخابات را پنج هزار نفر اعلام کرده‌اند.

 

شورای فعالان ملی مذهبی یک گروه فعال سیاسی در ایران است که از فعالان ملی مذهبی تشکیل شده‌ و هم اکنون عزت‌الله سحابی ریاست آن را بر عهده دارد.

 

Share