Share

بازمانده اجساد صدها زندانی عراقی عموماً شیعه در گوری دسته‌جمعی در شمال عراق کشف شد.

کشف یک گور دسته‌جمعی در عراق – عکس آرشیوی

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یک گروه از شبه‌نظامیان شیعه عراقی در حال جنگ با داعش یکشنبه ۱۲ مارس از کشف این گور دسته‌جمعی خبر دادند. داعش بیش از دو سال پیش و پس از تسخیر یک زندان در شمال عراق، این زندانیان عموماً شیعه را قتل عام کرده است.

شبه‌نظامیان شیعه وابسته به نیروهای حشد شعبی (بسیج مردمی) عراق به تازگی و به‌عنوان بخشی از عملیات بزرگ علیه داعش در موصل، این زندان را در ناحیه بادوش در استان نینوای عراق بازپس گرفتند.

در این گور دسته‌جمعی بازمانده «صدها» جسد به چشم می‌خورد.

قتل‌عام در صحرا

کریم نوری، سخنگوی حشد شعبی گفت که بررسی‌های اولیه از این گور دسته‌جمعی نشان می‌دهد قربانیان لباس زندان بر تن دارند و شکل تیراندازی به آنها آشکار می‌سازد که به صف شده و به طور گروهی کشته شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی پیش از این گفته بود که در زندان بادوش ۶۰۰ تن قتل عام شده‌اند. این قتل‌عام در همان روزی رخ داد که داعش شهر موصل را در سال ۲۰۱۴ تصرف کرد.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر بر اساس شهادت بیش از دوازده مرد جان‌به‌دربرده از این قتل عام است که یا خودشان را به مردن زده‌بودند و یا بدن دیگر زندانیان سپر بدن آنها شده بود.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود توصیف می‌کند که سربازان داعش زندانیان بادوش را سوار چندین کامیون می‌کنند و به بخشی از صحرا در یک مایلی زندان می‌برند. این زندانیان به دلایل مختلفی از قتل گرفته تا جرایم غیرخشونت‌بار در زندان بوده‌اند.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، داعشی‌ها زندانیان سنی و مسیحی را از دیگر زندانیان که اکثریت قریب به اتفاق آنها شیعه بوده‌اند، جدا می‌کنند. آنها سپس این زندانیان عموماً شیعه را در لبه پرتگاهی به صف، و با مسلسل قتل‌عام می‌کنند.

تا کنون چندین گور دسته‌جمعی از قربانیان داعش در عراق، از جمله کردهای ایزدی کشف شده است.


در همین زمینه

Share