Share

رئیس سازمان بهزیستی ایران گفته در طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر که از نهم اسفند ماه در تهران آغاز شده، تا روز بیستم اسفند ماه ۱۳۵۰ معتاد «متجاهر» جمع آوری و پذیرش شده‌اند که حدود ۴۰۰ نفر آنها تنها معتاد نیستند و مشکلات دیگری همچون بی خانمانی و بیماری هم دارند. او همچنین گفته که در سال ۹۵، ۲۴۶۰ کودک کار جمع‌آوری شده‌اند که ۷۵ درصد آنها غیر ایرانی بوده‌اند.

 انوشیروان محسنی بندپی گفته طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر در مرکز ۱۲ استان کشور  آغاز شده و استان‌های کرمانشاه، کرمان، زاهدان، شیراز، اصفهان، کرج، هرمزگان، خراسان رضوی و لرستان مشمول این برنامه شده‌اند.

 سازمان بهزیستی ایران، از گذشته تولیت مراکز ماده ۱۵ را که ویژه افراد داوطلب ترک اعتیاد است، بر عهده داشته است. مسوولیت مراکز ماده ۱۶ که ویژه معتادین متجاهر، رها شده و سخت در دسترس که مراکز ماده ۱۵ اثربخشی لازم برای آنها را ندارند نیز قبلا بر عهده وزارت بهداشت بود اما این وزارتخانه اعلام کرد که نمی‌تواند اقدامی را در این حوزه انجام دهد و به این ترتیب این مراکز نیز به بهزیستی واگذار شدند.

بهزیستی برای پذیرش این مراکز هفت شرط اعم از حذف نگاه مجرمانه از معتاد، اصلاح فرآیندها، تاکید بر فرآیند اجتماع پذیری، استفاده از الگوی درمان «دادگاه مدار و … گذاشت و پس از پذیرش آنها مسوولیت این مراکز را قبول کرد.

طبق توافق با وزارت بهداشت، پس از پذیرش معتادان متجاهر اگر این افراد دچار بیماری‌های خاص باشند وزارت بهداشت نسبت به پذیرش و درمان‌شان اقدام کند.

اکنون به گفته بندپی، قوه قضاییه نیز پذیرفته که در جریان این جمع‌آوری‌ها برای بار اول نگاه مجرمانه به این افراد نداشته باشد.

«رویکرد اجتماع‌محور و دادگاه‌مدار» درباره مراکز ماده ۱۶، در پنج شش استان به صورت پایلوت اجرا خواهد شد و هر مرکز حداکثر ۱۰۰ نفر را پذیرش خواهد کرد.

دادستان تهران،‌ عباس جعفری دولت‌آبادی تابستان گذشته از قضات خواسته بود که طبق دستورالعمل جدید قوه قضائیه در مورد سیاست کاهش جمعیت کیفری، از معرفی افراد معتاد به زندان­‌ها خودداری کنند. دولت‌آبادی گفته بود زندان‌های کشور هم اکنون بیش از ظرفیت واقعی خود زندانی دارد.

Share