Share

دو روز پس از بازداشت دوباره احسان مازندرانی، روزنامه‌نگار و مدیر مسئول سابق روزنامه فرهیختگان، دادستان تهران گفته است که بازداشت این محکوم امنیتی در راستای ادامه و اجرای کامل حکم محکومیت قبلی او به عمل آمده است.

احسان مازندرانی، روزنامه‌نگار و مدیر مسئول سابق روزنامه فرهیختگان

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند با اعلام این خبر از قول عباس جعفری دولت‌آبادی نوشته است که دادستان تهران ادعاهای مطرح شده مبنی بر بازداشت بدون دلیل احسان مازندرانی را بی‌اساس خوانده و از فضاسازی صورت گرفته از سوی برخی رسانه‌ها و در فضای مجازی انتقاد کرده است.

بازداشت دوباره احسان مازندرانی بدون فرستادن احضاریه اما در حالی صورت گرفته است که او در تاریخ ٢٣بهمن ماه با اتمام دوره محکومیت و ابلاغ رسمی از زندان آزاد شده بود.


به دنبال بازداشت آقای مازندرانی، همسر او ملیحه حسینی مدارک رسمی مربوط به آزادی همسرش را در اینستاگرام خود منتشر کرد که به دنبال آن حساب کاربری او در این شبکه اجتماعی از دسترس خارج شد.

واکنش مسئولان به این مدارک از قول خانم حسینی این بوده که گفته‌اند در آزادی احسان مازندرانی اشتباه شده است. او در توییتر خود نوشته است:

«احسان مازندرانی ٢٣بهمن با اتمام دوره محکومیت و ابلاغ رسمی از زندان آزاد شد. امروز با یورش مأموران ساس {سازمان اطلاعات سپاه} بازداشت شد. دلیل بازداشت: {در آزادی‌اش} اشتباه کردیم.»


ملیحه حسینی:

روزنامه‌نگار بودن بزرگ‌ترین جرم است. پروژه‌های خیالی با اتهامات خیالی درست می‌کنند. دل‌شان خنک نمی‌شود. حکم غیر قانونی‌شان که تمام می‌شود باز هم آرام نمی‌گیرند. در کمال وقاحت و بی‌شرفی می‌گویند اشتباه آزاد کردیم!

اگر اشتباه آزاد کردید آفرین به دستگاه عریض و طویل قوه قضاییه.

در ثانی وثیقه احسان مازندرانی هنوز آزاد نشده و در رهن قوه قضاییه {است}. طبق قانون خودتان اگر زندانی بعد از مرخصی به زندان برنگشت چند مرحله با او تماس می‌گیرند. اگر در دسترس نبود با وثیقه‌گذار تماس می‌گیرند.

در پایان جناب آقای مهدی بهاری، کارمند سازمان اطلاعات سپاه، روزنامه‌نگار را با شوکر دستگیر نمی‌کنند. فیلم‌های آمریکایی برای شما اثر مخرب دارد. کمتر نگاه کنید.


همسر احسان مازندرانی که خود روزنامه‌نگار است، آن‌چه رخ داده را بدعت جدید خوانده و نوشته است که اگر بعد از پایان محکومیت، اطلاعات سپاه حال نکند می‌تواند بگوید اشتباهی آزاد شدی و دوباره بازداشتت کند. او همچنین از قول سازمان اطلاعات سپاه نوشته است که دلیل آزادی احسان مازندرانی زد و بند با قوه قضاییه بوده است.

اجرای احکام دادسرای فرهنگ و رسانه نیز از اشتباه زندان اوین در آزاد کردن احسان مازندرانی خبر داده و گفته است که محکوم، متواری بوده است.

ملیحه حسینی در پاسخ به آن‌چه از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح شده، نوشته است: «خانم فتانه فتاحی، رییس اجرای احکام دادسرای فرهنگ و رسانه مدعی {شده} که احسان متواری و در مخفیگاهش کمین کرده. محض یادآوری {به} خانم فتاحی، ما از سایت ندای انقلاب به دلیل نشر اکاذیب شکایت کرده‌{ایم و} امروز ساعت ١٠صبح در دادسرای فرهنگ و رسانه دادگاه {داشتیم}. سوال من از مسئول صادر کننده حکم بازداشت با استناد به ماده ١٨۴ آیین دادرسی کیفری این است که از چه طریق برای شما محرز شده که محکوم (البته احسان چون حبسش تمام شده محکوم هم حساب نمی‌شود) متواری است؟ احسان مازندرانی چه‌طور متواری بوده که چند روز قبل از بازداشت این برگه می‌رسد دم خانه‌مان؟»

احسان مازندرانی از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذای خشک زده است و با توجه به سابقه بیماری و آسیب‌های ناشی از اعتصاب غذاهای پیشین، حال جسمانی مناسبی ندارد.

هوشنگ پوربابایی، وکیل‌مدافع او درباره بازداشت دوباره موکلش به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که وقتی سازمان زندان‌ها پایان دوره محکومیت احسان مازندرانی را اعلام کرد و او را به علت اتمام دوره محکومیت از زندان آزاد کرد، این تصور ایجاد شد که دوران حبس او به اتمام رسیده است.

پوربابایی گفته است که اتمام دوره محکومیت ممکن است با علل متعددی صورت گیرد، اعم از این‌که پایان زمان دوره محکومیت باشد یا عفو یا بخشی از مجازات بر اساس ماده ۵٨ قانون مجازات اسلامی با آزادی مشروط مواجه شده باشد: «متأسفانه این طرق به من و به موکلم اعلام نشد بلکه فقط اعلام شد که پایان دوره محکومیت است و ما هم از آن استقبال کردیم. متأسفانه دیروز شنیدیم که با دستور مقام قضایی و بدون احضار قبلی، موکلم دستگیر و بعد به زندان منتقل شده است. علی‌رغم این‌که یک وثیقه ملکی هم در پرونده موجود است، حتی به وثیقه‌گذار هم اعلام نشده که احسان مازندرانی به زندان نیامده و باید برگردد و به موکلم هم ابلاغ نشده که دوره محکومیتش خاتمه نیافته است و نیز موضوع پایان محکومیت او از سوی مقام قضایی تشریح نشده بود.»

او گفته است که تلاش می‌کند تا در رابطه با این موضوع با مقام‌های دادسرا  گفت‌وگو کند.

از سوی دیگر اما به نظر می‌رسد که دور تازه‌ای از فشارها بر فعالان رسانه‌ای نزدیک به دولت شکل گرفته و بازداشت مجدد روزنامه‌نگاران در دستور کار سازمان اطلاعات سپاه قرار گرفته است. در روزهای گذشته هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و فعال اصلاح‌طلب نیز بازداشت شده است: بازداشت هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و مشاور پیشین کروبی در امور زنان

او پیش از بازداشت در نامه‌ای با اعلام اطلاع از احتمال بازداشت قریب‌الوقوع خود، از اعتصاب غذای خود در صورت بازداشت خبر داده بود.

پیش از هنگامه شهیدی نیز طاهره ریاحی، دبیر سرویس اجتماعی خبرگزاری برنا و زینب کریمیان، خبرنگار سابق خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی (ایرنا) و مهر که به عنوان خبرنگار نزدیک به دولت یازدهم و فعال در حوزه اطلاع‌رسانی دولت شناخته می‌شود، بازداشت شدند. خبرها و گزارش‌های منتشر شده درباره طاهره ریاحی از اعمال فشار شدید به این روزنامه‌نگار حکایت دارند.

همزمان با این بازداشت‌ها، صالح دلدم تهیه‌کننده و کارگردان سینما نیز بازداشت شده بود.

آیا این بازداشت‌ها ادامه خواهند داشت و پروژه نفوذ دیگری در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ کلید خواهد خورد؟


در همین زمینه

پروژه نفوذ دوباره احیا می‌شود؟

Share