Share

محمد شریفی مقدم، قائم مقام سازمان نظام پرستاری ایران، سه‌شنبه ۲۴ اسفند در نشست خبری پایان سال با انتقاد از وزارت بهداشت خواهان شفاف شدن هزینه‌های طرح نظام سلامت و رسیدگی بیشتر به وضع پرستاران ایرانی شد.

محمد شریفی مقدم، قائم مقام سازمان نظام پرستاری ایران: «هزینه‌های سلامت در ایران در حد مافیای مواد مخدر است»

قائم‌مقام نظام پرستاری ایران گفت:

«بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در حوزه سلامت کشور هزینه می‌شود که با پول نفت برابری می‌کند. از ۵ هزار میلیارد تومان کارانه‌ای که اخیراَ دولت پرداخت است، ۴ هزار میلیارد آن سهم پزشکان و ۱۰۰۰ میلیارد دیگر سهم سایر کارکنان وزارت بهداشت بوده است. هر جا که پول و قدرت باشد، فساد اجتناب‌ناپذیر است. هزینه‌های سلامت در حد مافیای موادمخدر و تجارت اسلحه در دنیاست.»

یکی از مطالبات پرستاران ایرانی تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری مطابق استانداردهای جهانی‌ست. این قانون در سال ۱۳۸۶ به تصویب رسیده اما تاکنون اجرا نشده است. محمد شریفی مقدم درباره مهم‌ترین خواسته پرستاران ایرانی گفت:

 «بودجه پیشنهادی ما برای اجرایی شدن قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری ۱۰۰۰ میلیارد تومان بود که قبل از آغاز فصل بودجه‌ریزی، آن را به وزارت بهداشت پیشنهاد دادیم. اما وزارت بهداشت این پیشنهاد را در بودجه‌اش لحاظ نکرد.»

قائم مقام نظام پرستاری ایران دولت یازدهم را متهم کرد که نه تنها برای پرستاران ایرانی کاری انجام نداده، بلکه در پی تقابل با آن‌ها هم بوده است.

محمد شریفی مقدم در بدو کار دولت حسن روحانی اعلام کرده بود که هر سال ۳۰۰ پرستار از ایران مهاجرت می‌کنند. یک سال بعد تعداد پرستاران مهاجر به ۱۰۰۰ نفر در سال افزایش پیدا کرد.

ایران با کمبود ۸۰ هزار پرستار در بخش درمان روبروست.

بیشتر بخوانید:

«سالانه هزار پرستار از ایران مهاجرت می‌کنند»

 

 

Share