Share

مسابقات موسیقی یوروویژن امسال به دلیل درگیری‌های سیاسی روسیه و اوکراین جنجالی شده. روسیه می‌خواهد برای این مسابقات یک نماینده زن ویلچرنشین بفرستد اما اوکراین گفته که ممکن است نماینده روسیه را دستگیر کند.

یولیا سامویلووا، خواننده ۲۶ ساله‌ روس، نماینده یوروویژن ۲۰۱۷

جمهوری اوکراین اعلام کرده که ممکن است به شرکت‌کننده روسی مسابقات یوروویژن اجازه ورود به خاک این کشور را ندهد. چون او به طور غیرقانونی پس از تصرف کریمه به دست روسیه در سال ۲۰۱۴ در این منطقه، تور گذاشته. یکی از مقامات اوکراین گفته که این خواننده حتی ممکن است دستگیر شود.

اما سیاسی شدن مسابقات یوروویژن از سال قبل آغاز شده: زمانی که سوزانا جمال الدینوا، معروف به «جماله» خواننده تاتار نماینده اوکراین، برنده مسابقه سال ۲۰۱۶ شد. او به قوانین محدودکننده روسیه استالینی برای اقلیت تاتار اشاره کرد و به بدرفتاری حکومت فعلی روسیه با تاتارها و اخراج آنها از این کشور پرداخت.


امسال با وجود اینکه برخی از نمایندگان مجلس روسیه خواستار بایکوت یوروویژن شده بودند، دولت روسیه اعلام کرده که یولیا سامویلووا، خواننده ۲۶ ساله‌اش را برای این مسابقات خواهد فرستاد.

سامویلووا که از دوران کودکی بر ویلچر نشسته، آهنگی به نام «شعله می‌سوزد» را اجرا خواهد کرد که ترانه آن از ترانه «۱۹۴۴» با صدای جماله، برنده سال قبل این مسابقات، خوش‌بینانه‌تر است.


با این حال، مسایل سیاسی ممکن است مانع حضور سامویلووا در مسابقات شود. او در سال ۲۰۱۵ در کریمه کنسرتی داشته و قوانین اوکراین این مجوز را به مقامات می‌د‌هد که از ورود هر کسی که پیش از این به منطقه کریمه رفته جلوگیری کنند.  مسافران روسیه از طریق پرواز مسکو -کریمه وارد این منطقه می‌شوند.

شبه جزیره کریمه در زمستان ۲۰۱۴ در یک همه‌پرسی ضمیمه روسیه شد. بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا، الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نشناخته‌اند.

اولنا گیتلیانسکا، سخنگوی مطبوعاتی سازمان امنیت اوکراین در فیس‌بوک حود نوشته که این سازمان درباره امکان ورود سامویلووا بر مبنای «هنجارهای قانونی اوکراین و منافع این کشور در زمینه امنیت ملی» تصمیم خواهد گرفت.

آنتون گراشنکو، از مشاوران وزارت کشور اوکراین و نماینده مجلس این کشور پیشنهاد داده که به سامویلووا اجازه اجرا داده شود اما او به خاطر قانون شکنی هم مجازات شود. او گفته: «ما جلوی ورود شهروندان روسیه را به اوکراین نمی‌گیریم اما از سامویلووا به عنوان یک نمونه استفاده می‌کنیم تا نشان دهیم اوکراین نقض مقررات مرزی خود را نمی‌پذیرد.»

سامویلووا می‌تواند به اتهام نقض قوانین ورود به سرزمین‌های اشغال شده اوکراین به سه سال زندان محکوم شود.

سخنگوی ولادیمیر پوتین، رییس‌حمهوری روسیه گفته که سیاسی کردن مسابقات یوروویژن از سوی اوکراین غیرقابل قبول است.

یوروویژن پیش از این هم سیاسی شده بود. یک سال پس از جنگ گرجستان با روسیه، گرجستان از مسابقه سال ۲۰۰۸ بیرون گذاشته شد، چون آهنگ نماینده این کشور اشاره‌ای به «پوتین» داشت.

طرفداران اوکراین نیز می‌گویند که روسیه که از جدایی‌طلبان شرق اوکراین حمایت می‌کند و نباید اجازه ورود به این مسابقات را داشته باشد.

برخی از منتقدان روسیه در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که روسیه با انتخاب سامویلووا که برنده مسابقات موسیقی روسیه «فاکتور آ» در سال ۲۰۱۳ بوده و در افتتاحیه المپیک سوچی در سال ۲۰۱۴ خوانده، قصد جلب همدلی مردم را دارد.

آنها نوشته‌اند که روسیه می‌داند فرستادن یک زن جوان توان‌یاب، و اجازه ورود نیافتن او می‌تواند به تبلیغ علیه اوکراین و متهم کردن این کشور به رفتار غیرانسانی شود.

بک مجری تلویزیونی به نام ولادیمیر وارفولومیف گفته: «در کشوری که درآن افراد توان‌یاب، پست تلقی می‌شوند، چنین انتخابی عیرمنتظره است. ممکن است این کار نشانه تغییر سیاست‌های دولت در مورد توان‌یابان باشد اما این تغییر باورکردنی نیست. بیشترین احتمال این است که آنها می‌خواهند عواقبی گریبانگیر نماینده روسیه در کیف نشود – چون توان‌یاب است- و حتی اینکه به دلیل جلب همدلی مردم، او برنده مسابقه شود.»

در روسیه به ندرت فردی با ویلچیر در خیابان‌ها دیده می‌شود و آسانسور خانه‌ها آنقدر کوچک است که ویلچیر در آن جا نمی‌شود.

یک نماینده ملی‌گرای روسیه به نام یوزف کوبزون حتی گفته که سامویلووا نباید به عنوان نماینده روسیه به کیف فرستاده شود چون ممکن است تصویر کشور با دیدن «روسیه بر ویلچر» ضعیف به نظر برسد.

او گفته: «چرا باید بدبختی خود را به کسانی که از کشور ما متنفرند نشان دهیم؟»

سامویلووا به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفته که تمام تمرکزش را بر این مسابقه گذاشته و همه چیزهای دیگر را به کناری انداخته: «این چیزها اصلا مهم نیستند. من خواننده‌ام، کار من خوب خواندن و نمایندگی از سوی روسیه است و خراب نکردن خودم.»

بیشتر بخوانید:

Share