Share

محمدجواد ظریف گفت: «دولت جدید آمریکا خواهد فهمید که تحریم ایران هیچ فایده‌ای ندارد و اجرایی کردن توافق هسته‌ای بهترین گزینه است.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در این باره گفت: «عربستان و رژیم صهیونیستی تلاش کردند تا توافق هسته‌ای امضا نشود و بعد از امضای آن تلاش کردند تا مانع اجرایی شدن آن شوند.»

وزیر خارجه ایران افزود: «رژیم صهیونیستی بزرگ‌ترین تهدید هسته‌ای برای منطقه و جهان است.»

کنگره آمریکا در ماه دسامبر برخی تحریم‌ها علیه ایران را به‌مدت ۱۰ سال تمدید کرد. به گفته تهران این تحریم‌ها نقض توافق هسته‌ای محسوب می‌شود.

به گزارش رویترز یکشنبه، ۱۱ بهمن ایران یک فروند موشک بالستیک را از پایگاهی در سمنان شلیک کرد، اما بعد از طی ۶۳۰ کیلومتر موشک بالستیک در هوا منفجر شد.

در پی آن حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی آزمایش موشکی ایران را تأیید کرد و گفت این آزمایش «موفقیت‌آمیز» بود.

حسین دهقان گفت این اقدام هیچ مغایرتی نه با برجام و نه با قطعنامه‌های سازمان ملل دارد و «هیچ اراده‌ای نمی‌تواند» تصمیم ایران برای پیشبرد چنین آزمایش‌هایی را تحت تأثیر قرار دهد.

 در پی این آزمایش موشکی، وزارت دارایی آمریکا روز جمعه ۳ فوریه / ۱۵ بهمن بر روی سایت اینترنتی خود اعلام کرد که ۱۳ فرد و ۱۲ شرکت و مؤسسه که با برنامه موشکی ایران در ارتباط بودند مورد تحریم قرار گرفتند.

بیشتر افراد و شرکت‌های تحریم‌شده مرتبط به شبکه‌هایی در ایران، امارات و چین هستند که به «گروه صنعتی شهید همت» در ایران کمک‌رسانی می‌کنند. به گفته ایالات متحده این شرکت از شرکت‌های متعلق به سپاه پاسداران و برنامه هوا و فضای ایران است.

همچنین یک شبکه دیگر هم مرتبط با سپاه قدس و کمک‌های مالی به حزب‌الله لبنان تحریم شدند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا تحریم‌های جدید خود علیه ایران را اعلام کرد

Share