Share

ملک سلمان، پادشاه سعودی در نخستین روز سفرش به جمهوری خلق چین توافق‌نامه‌ها و یاداشت‌های تفاهمی به ارزش ۶۵ میلیارد دلار در بخش‌های نفت، بازرگانی، اقتصاد و امنیتی و نظامی با دومین اقتصاد بزرگ جهان امضاء کرد.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین و ملک سلمان، پادشاه سعودی

قرارداد همکاری بین شرکت چینی نورینکو و شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرماکو) در زمینه کاوش و استخراج نفت و صنایع پتروشیمی بخش عمده‌ای از قراردادهای اقتصادی عربستان سعودی با چین را تشکیل می‌دهد.

شرکت نورینکو یکی از ۲۵۰ شرکت مهندسی پیمانکاری جهان است و در زمینه حمل و نقل ریلی، احداث نیروگاه، خطوط انتقال برق، تامین تجهیزات، معدن و نفت و گاز و آبیاری کشاورزی فعالیت می‌کند.  این شرکت در سال جاری هم با ایران یک قرارداد اقتصادی به ارزش شش میلیارد دلار منعقد کرده است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرده که شراکت چین و عربستان برای ساخت هواپیماهای بدون سرنشین، همکاری در امور مدیریتی امنیت هسته‌ای، و توافقی برای پروژه‌های مربوط به رآکتورهای هسته‌ای خنک شونده با گاز در سعودی از دیگر قراردادهای امضاء شده بین دو کشور است.

ملک سلمان، پادشاه عربستان در صدر هیأتی ۱۵۰۰ نفره در چارچوب سفر یک ماهه خود به کشورهای آسیایی و حوزه اقیانوس آرام روز گذشته وارد چین شد. مهم‌ترین هدف ملک سلمان در این سفر، جذب بازارهای شرق آسیا در زمینه انرژی و نظامی‌ست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در دیدار و گفت‌وگو با ملک سلمان، پادشاه سعودی خاطرنشان کرد که بازار نفت چین باثبات است و جمهوری خلق چین قصد دارد همکاری‌های اقتصادی‌اش با عربستان سعودی را گسترش دهد.

ملک سلمان هم اظهار امیدواری کرد که در آینده نه چندان دور چین نقش مهم‌تر و سازنده‌تری در خاورمیانه ایفا کند.

جمهوری خلق چین به رغم وابستگی‌اش به نفت، معمولاً در منازعات سیاسی در خاورمیانه دخالت نمی‌کند. با این حال این کشور در جنگ داخلی سوریه از اپوزیسیون ریاض که تحت حمایت عربستان سعودی‌‌ست و در مذاکرات ژنو هم خواهان برکناری بشار اسد بودند حمایت کرده است.

سال گذشته نیز چین به دولت یمن در مبارزه با شیعیان حوثی کمک کرده بود. در همان حال این کشور با ایران روابط گسترده سیاسی و اقتصادی دارد. یکی از طرح‌هایی که در دولت حسن روحانی به تصویب رسید، بهره‌برداری ایران از حساب‌هایی است که از فروش نفت در خارج از کشور از جمله در چین دارد. علاوه بر این چین در اجلاس شانگهای پیشنهاد داده بود که با برخورداری از حمایت ایران و روسیه نقش مهم‌تری در خاورمیانه ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بحران یمن و سوریه یکی از موضوعاتی بود که در گفت‌وگوی ملک سلمان با شی جین پینگ مطرح شد. پادشاه سعودی و رئیس جمهوری چین اما تصمیم گرفتند در گفت‌وگوهای آتی سیاسی فی‌مابین بحران یمن و سوریه را به بحث بگذارند.

پیش از این وانگ ئی، وزیر خارجه چین اظهار امیدواری کرده بود که عربستان و ایران بتوانند اختلافاتشان را از میان بردارند. چین اعلام آمادگی کرده بود که میان عربستان و ایران برای حل اختلافات پادرمیانی کند. ایران هم استقبال کرده بود، اما سفیر عربستان در چین گفته بود میانجیگری بی‌فایده است.

هفته آینده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به جمهوری خلق چین سفر می‌کند.

در همین زمینه:

Share