Share

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که در بمباران مسجدی در یک روستا در نزدیکی شهر حلب سوریه ۴۲ نفر کشته شدند.

بمباران حلب ـ عکس از آرشیو

بمباران حلب ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، بیش از ۱۰۰ نفر در این حمله هوایی زخمی شدند. بسیاری از آن‌ها همچنان زیر آوار مانده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش‌های خود از جنگ سوریه را براساس ارتباطاتی که در تمام کشور دارد منتشر می‌کند.

این نهاد مستقر در لندن گفته است که در این حمله مسجد واقع در روستای الجینه در غرب حلب هنگامی که در آن جمعیت زیادی برای نماز غروب پنج‌شنبه ۱۶ مارس / ۲۶ اسفند گرد آمده بودند مورد هدف قرار گرفته است. فعالان محلی از حضور حدود ۳۰۰ نفر در مسجد خبر دادند. این روستا در حال حاضر در دست شورشیان سوریه است.

نیروهای آمریکایی اعلام کردند که حمله‌ای هوایی به یک گردهمایی القاعده در نزدیکی استان ادلب داشته‌اند که در جریان آن تروریست‌های زیادی کشته شدند.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه در بیانیه‌ای گفته است: «ادلب در سال‌های گذشته مقر مهمی برای القاعده بوده است.»

جان توماس، سخنگوی مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه افزوده است: «ما مسجدی را مورد هدف قرار ندادیم اما ساختمانی را که می‌دانستیم گردهمایی آن‌ها (نیروهای القاعده) در آن‌جا برگزار می‌شود و در حدود ۱۵ متری یک مسجد قرار دارد هدف قرار دادیم و مسجد همچنان سالم است.» او از «یک حمله دقیق» سخن گفت.

سخنگوی مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه توضیح داد که محل دقیق این حمله مشخص نیست اما احتمال دارد همان حمله به مسجدی در روستای الجینه در حلب، استان همسایه باشد.

جان توماس افزود حتی اگر یک هدف مشروع مورد حمله قرار گرفته باشد، بررسی خواهد شد تا معلوم شود که آیا در این حمله غیرنظامیان بی‌گناه نیز کشته و یا زخمی شده‌اند.

تصاویری که شورشیان سوری از محل بمباران منتشر کرده‌اند بر خلاف سخنان سخنگوی مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه ساختمان نزدیک مسجد و مسجد را کاملاً ویران‌شده نشان می‌دهند.

به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه بیشتر کشته‌شدگان غیرنظامی هستند.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که در سوریه از پایان ماه دسامبر ۲۰۱۶ آتش‌بس برقرار است اما نبرد با نیروهای جهادی تندرو شامل این آتش‌بس نمی‌شود. هم نیروهای سوری و هم‌پیمانش روسیه و هم ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا به حملات هوایی در شمال سوریه ادامه می‌دهند. در ماه ژانویه ترکیه نیز وارد این حملات شد و برای نخستین بار در خاک سوریه همراه با روسیه دست به عملیات هوایی زد.

Share