Share

 سیامک پورزند، روزنامه‌نگار باسابقه ایرانی امروز، نهم اردیبهشت ماه در سن ۸۰ سالگی در تهران درگذشت.

 

وی در سال‌های اخیر با وجود بیماری شدید، به طور مداوم تحت فشار نیروهای امنیتی قرار داشت.
 
این روزنامه‌نگار سرشناس که در سال ۱۳۷۹ در جریان دادگاه موسوم به «کنفرانس برلین» به ۱۱ سال حبس محکوم شده بود، آبان ماه سال ۱۳۸۰ بازداشت شد و از‌‌‌ همان موقع به دستور مقامات قضایی ایران ممنوع الخروج بود.
 
سیامک پورزند، همسر مهرانگیزکار، حقوق‌دان و وکیل دادگستری است که پس از بازداشت در ایران و صدور حکم قضایی برای وی به آمریکا مهاجرت کرده است. سه دختر وی نیز در کشورهای آمریکا و کانادا اقامت دارند و در سال‌های اخیر امکان دیدار با پدر را نداشته‌اند. 
 
وی چندین بار به مدت طولانی در بیمارستان بستری بود و مقامات جمهوری اسلامی به درخواست اعضای خانواده وی برای گرفتن امان نامه جهت دیدار با او پاسخی نداده بودند. 
 
سیامک پورزند در سال‌های اخیر با وجود بیماری شدید، به طور مداوم تحت فشار نیروهای امنیتی قرار داشت
 
آقای پورزند از سال ۱۳۳۱ با روزنامه اختر به مدیر مسئولی حسین فاطمی همکاری می‌کرد و پس از آن در سال ۱۳۳۳ مجله هفتگی «پیک سینما» را بنیان گذاشت. تلاش برای تاسیس سندیکای هنرمندان تأ‌تر و سینما در سال ۱۳۴۰ از دیگر فعالیت‌های او بود. 
 
وی تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ علاوه بر فعالیت مستمر در روزنامه کیهان که به مدت ۱۵ سال ادامه داشت با نشریات دیگری نیز نظیر سپید و سیاه، نگین، فردوسی، خوشه، اطلاعات ماهانه و… همکاری داشت. 
 
Share