Share

چاک بری، خواننده افسانه‌ای موسیقی راک‌ اند رول که با ترانه‌هایی مانند «جانی بی گود» و «رول اور بتهوون» به یکی از شاخص‌ترین چهره‌های سبک راک‌اندرول بدل شد، در ۹۰ سالگی در منزلش در میسوری در ایالات متحده آمریکا چشم بر جهان ما فروبست.

چاک بری، خواننده و گیتاریست افسانه‌‌ای «راک ‌اند رول»

پلیس در بیانیه کوتاهی که به این مناسبت منتشر کرده، درگذشت «چارلز ادوارد آندرسون چاک بری» را تأیید کرده است. او با موسیقی‌اش سیاه و سفید را هم به نزدیک کرد، مضامین اجتماعی را به ترانه‌هایش وارد کرد و گیتار را ساز اصلی قرار داد. رقص او هم زبانزد بود.

چاک بری در ۱۸ اکتبر ۱۹۲۶ در میسوری متولد شد. او نه تنها موسیقی راک‌اند رول را متحول کرد و گیتار را به عنوان ساز اصلی وارد این سبک از موسیقی غرب کرد، بلکه با موسیقی‌اش بیانگر شورش یک نسل بر ضد هنجارهای اجتماعی در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم بود. رقص ابداعی او روی صحنه ( Duckwalk) هم در آن سال‌ها زبانزد همگان بود.

در نظر چاک بری، موسیقی راک‌اندرول فقط یک سبک در موسیقی غربی نبود. راک‌اندرول بیان موسیقایی خواسته‌های یک نسل و گامی برای نزدیکی سیاه و سفید به هم در متن فرهنگ پاپ بود.

تا پیش از او موسیقی راک‌اندرول را با الویس پریسلی و هنرمندانی مانند بادی هالی و لیتل ریچارد که همگی سفیدپوست بودند می‌شناختند. بری اما موفق شد درک و دریافت سفیدپوستان آمریکایی از راک‌اندرول را متحول کند.

موسیقی بری تلفیقی‌ست از بلوز، راک و جاز. بسیاری از هنرمندان موسیقی راک از او تأثیر پذیرفته‌اند: کیث ریچاردز، پل مک کارتنی و جان لنون.

گروه بیتلز و رولینگ استونز برخی از ترانه‌های چاک بری را بازخوانی کرده‌اند. باب دیلن درباره بری گفته است که او «شکسپیر» راک‌اندرول بود.

ترانه‌های بری، کوتاه اما گویا و به لحاظ فرم و محتوا در هماهنگی کامل با هم هستند. به این ترتیب او موفق شد همواره در دوران آفرینش هنری‌‌اش «مدرن» بماند.

بری را «پدر شعر راک» هم نامیده‌اند. او مفاهیم اجتماعی را وارد ترانه‌هایش کرد. بداهه‌نوازی‌های طولانی در یک قطعه راک‌اندرول هم از ویژگی‌های آثار اوست.

جان لنون، خواننده و نوازنده  سرشناس گروه بیتلز درباره او گفته است: «اگر می‌خواهید نام دیگری برای راک‌اند رول انتخاب کنید، آن را چاک بری بنامید.»

از هنرمندانی که بری روی آنها تأثیر گذاشته، می‌توان از گروه The Who نام برد. آن‌ها از لحن و بیان آنارشیستی و تم‌های اجتماعی ترانه‌های او تأثیر پذیرفته‌اند.

باب دیلن هم از ترانه‌سرایی اجتماعی بری تأثیراتی گرفته و همین‌طور انگس یانگ نوازنده گیتار گروه معروف AC/DC سبک خاص بری در نوازندگی گیتار را به کار گرفته است.

چاک بری تا اواخر زندگی‌اش چهارشنبه‌ها را در رستوران معروفش «بلوبری هیل» در سنت لوئیز موسیقی اجرا می‌کرد.

Share