Share

آفریقای جنوبی درخواستی را به شورای امنیت سازمان ملل فرستاده تا مجوز فروش موشک‌های زمین به هوای ساخت خود را به ایران دریافت کند.

سامانه متحرک موشک‌های اومکونتو

هفته‌نامه «راپورت» در آفریقای جنوبی یکشنبه ۱۹ مارس گزارش داد که دولت آفریقای جنوبی به دنبال عقد قرارداد فروش موشک‌های زمین به هوای اومکونتو به ارزش ۱.۵ میلیارد رند، معادل حدود ۱۸۰ میلیون دلار به ایران است.

این بزرگترین معامله فروش موشک‌های اومکونتو در تاریخ آفریقای جنوبی است. در جهان تنها آفریقای جنوبی و فنلاند از این نوع موشک زمین به هوا استفاده می‌کنند.

موشک اومکونتو از سال ۲۰۰۱ به بهره‌برداری رسیده، یک موشک حرارت‌یاب سرعت بالا است که می‌تواند در برابر حملات موشکی و هوایی نقشی دفاعی ایفا کند.

در عین حال، اگرچه این موشک زمین به هوا است، اما قابلیت هدف‌گیری اهداف ثابت بر زمین را نیز دارد. کلاهک انفجاری این موشک ۲۳ کیلوگرم است.

فروش موشک‌های آفریقای جنوبی به ایران در پی امضای تفاهم‌نامه‌ بین این دو کشور در دسامبر ۲۰۱۶ صورت می‌گیرد که طی آن  با افزایش همکاری‌های نظامی و دفاعی بین یکدیگر به توافق رسیدند.

اگرچه ایران از فهرست کشورهایی که فروش سلاح به آنها ممنوع است، خارج شده، اما هنوز برای فروش اقلام مربوط به صنایع موشکی به این کشور باید از کمیته تحریم شورای امنیت سازمان ملل درخواست مجوز کرد.

هفته‌نامه راپورت در گزارش خود به این نکته نیز اشاره کرده که بین سیاستمداران آفریقای جنوبی بر سر فروش اسلحه به ایران اختلاف‌هایی وجود دارد.

Share