Share

در طول شش سال جنگ سوریه حمله به پایتخت این کشور به‌ندرت صورت گرفته است زیرا نیروهای امنیتی به‌شدت از دمشق محافظت می‌کنند. روز یکشنبه ۱۹ مارس / ۲۹ فروردین در نزدیکی دمشق حملاتی علیه نیروهای دولتی صورت گرفت. دمشق از دفع حملات خبر داده است.

در منطقه جُبار شورشیان تلاش می‌کنند تا خطوط نیروهای دولتی را در هم بشکنند.

در منطقه جُبار شورشیان تلاش می‌کنند تا خطوط نیروهای دولتی را در هم بشکنند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که گروه فتح‌الشام که پیش از این جبهه النصره نامیده می‌شد به همراه چند گروه دیگر از شورشیان تلاش کردند تا به داخل دمشق نفوذ کنند. در مرکز دمشق از صبح صدای تیراندازی و انفجار نارنجک به‌گوش می‌رسید.

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که ارتش با حمایت شلیک توپخانه «موفق شده است که حمله تروریست‌ها را دفع کند». از ساکنان محل خواسته شد تا در خانه‌ای خود بمانند. افزون بر این تصاویری از میدان عباسی دمشق به‌نمایش در آمد که خالی بود در حالی‌که معمولاً شلوغ است. تنها صدایی که به می‌رسید صدای انفجار بود. خبرگزاری فرانسه گفته است سربازان ارتش سوریه تمام ورودی‌های میدان را مسدود کرده بود.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است که شورشیان حملات خود را با «انفجار دو خودروی بمب‌گذاری‌شده و چندین عملیات انتحاری دیگر» آغاز کردند. آن‌ها احتمالاً یک ساختمان دولتی را نیز به اشغال خود در آوردند.

صحت اطلاعات دیده‌بان حقوق بشر سوریه را که در بریتانیا مستقر است نمی‌توان با منابع مستقل بررسی کرد اما داده‌های این نهاد به‌طور معمول درست بوده است.

شورشیان در شمال دمشق به‌شدت زیر فشار هستند. ارتش سوریه پیش از این حملات موفق شد ارتباط دو منطقه تحت کنترل شورشیان را از هم قطع کند.

گفته می‌شود در درگیری‌های صورت‌گرفته در روز شنبه ۱۸ مارس / ۲۸ فروردین ۱۲ تن از شورشیان اسلامگرا و ۹ تن از نیروهای دولتی کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

آخرین مخالفان اسد در حمص شهر را ترک می‌کنند

Share