Share

آنگلا مرکل و شینزو آبه به مناسبت گشایش نمایشگاه «سبیت» در هانوفر با انتشار بیانیه مشترکی از تجارت آزاد جهانی بدون هیچ‌گونه قید و بندی دفاع کردند. صدراعظم آلمان و نخست وزیر ژاپن وعده دادند که تجارت آزاد در آینده نه چندان دوری بین اتحادیه اروپا و ژاپن گسترش پیدا می‌کند.

آنگلا مرکل و شینزو آبه هنگام گشایش نمایشگاه «سبیت» در هانوفر در آلمان

«سبیت» بزرگ‌ترین نمایشگاه در زمینه شبکه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات و دستاوردهای کامپیوتر است که هر سال در شهر هانوفر در آلمان برگزار می‌شود.

مرکل و آبه در بیانیه مشترکشان بدون آنکه از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نام ببرند، از حمایتگری اقتصادی فاصله گرفتند: «در شرایطی که بحث‌هایی درباره تجارت آزاد، مرزهای باز و ارزش‌های دموکراتیک درگرفته است، ژاپن و آلمان درباره این موضوعات با هم اختلاف ندارند، بلکه تلاش می‌کنند برای رفاه بشریت به آینده شکل و جهت بدهند و این نشانه خوبی‌ست.»

پیش از این وزاری اقتصاد گروه ۲۰ در اجلاس بادن‌بادن در آلمان، برخلاف معمول، به اشاره‌ای به تجارت آزاد بسنده کرده بودند.

در ستایش جامعه آزاد

ژاپن مهمان ویژه «سبیت» در سال ۲۰۱۷ است. شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در مهم‌ترین و بزرگ‌ترین نمایشگاه جهان برای دستاوردهای فن‌آوری اطلاعات اعلام کرد که ژاپن و آلمان قصد دارند برای تجارت آزاد در جهان دوشادوش هم تلاش کنند. او گفت آلمان و ژاپن دو کشوری هستند که از منابع نفت و گاز بی‌بهره‌اند و با این‌حال موفق شده‌اند به شکوفایی صنعتی و رفاه دست پیدا کنند. به گفته آبه، این رفاه و شکوفایی دستاورد جامعه آزاد است.

مرکل گفت آلمان و ژاپن هم مانند آمریکا خواهان داد و ستد منصفانه در سطح جهان‌اند اما این بدان معنی نیست که الزاماً می‌بایست موانعی بر سر تجارت آزاد به وجود آورد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از منتقدان تجارت آزاد و روابط اقتصادی ژاپن و آلمان است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هفته گذشته با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین درباره ضرورت بازارهای آزاد و تجارت آزاد جهانی تلفنی گفت‌وگو کرد. جمعه هفته گذشته این موضوع یکی از موارد مورد بحث در دیدار و گفت‌وگوی آنگلا مرکل با دونالد ترامپ در نخستین سفر صدر اعظم آلمان به ایالت متحده آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ بود.

نگرانی انسان‌ها از آینده

آنگلا مرکل در سخنانی که به مناسبت گشایش نمایشگاه «سبیت» در هانوفر ایراد کرد گفت هزار انسان در عصر پرشتاب تحولات دیجیتالی نمی‌دانند آینده‌شان چگونه خواهد شد. باید به این انسان‌ها توجه بیشتری کرد و آن‌ها را با خود به دوران تازه برد.

صدراعظم آلمان خطاب به صاحبان صنایع گفت درک نگرانی انسان‌ها فقط وظیفه سیاستمداران نیست.

مرکل خواستار مشارکت بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه سرمایه‌گذاری و پژوهش برای فن‌آوری اطلاعات و کامپیوتر شد. او گفت تحولات در این زمینه‌ها به سرعت زیادی اتفاق می‌افتد و اتحادیه اروپا می‌بایست با سرعت بیشتری در جهت گسترش فن‌آوری اطلاعات گام بردارد.

نمایشگاه «سبیت» به مدت ۵ روز در شهر هانوفر دایر است. در این نمایشگاه انواع ربات‌ها و ابزارهای هوش مصنوعی و پهپادهای تازه به نمایش گذاشته می‌شود. ۳ هزار غرفه از ۷۰ کشور جهان در نمایشگاه «سبیت» حضور دارند. انتظار می‌رود که ۲۰۰ هزار نفر از «سبیت» ۲۰۱۷ دیدن کنند.

بیشتر بخوانید:

جی ۲۰: تسلیم در برابر آمریکای «حمایت‌گرا»

 

Share