Share

سایت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به مناسبت فرارسیدن سال نو خورشیدی از میان سخنرانی‌های او جملات قصاری را به عنوان جملات مهم رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی‌های مکررش در سال ۹۵ انتخاب کرده است. مهم‌ترین جمله به انتخاب گردانندگان سایت خامنه‌ای این جمله است: «اگر برجام را پاره کنند، آن را آتش می‌زنیم.»

اعتراض گروهی از طرفدران خامنه‌ای مقابل مجلس درباره نحوه اجرای برجام

علی خامنه‌ای این جمله را در سخنرانی‌اش در ماه رمضان، در خرداد ۹۵ در حین برگزاری کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به زبان آورده. در آن زمان دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی به عنوان یک توافق بد یاد کرده بود. خامنه‌ای هم در پاسخ گفته بود:

«ما البته برجام را ابتدائاً نقض نخواهیم کرد. لکن اگر طرف مقابل نقض کند که حالا همین‌طور این کسانی که نامزد ریاست جمهوری آمریکایند، مدام دارند تهدید می‌کنند که ما می‌آییم پاره می‌کنیم، نقض می‌کنیم، اینها اگر پاره کردند، ما آتش می‌زنیم.»

ظاهراً اهل بیت رهبر این جمله را خوش آمده است.

بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که بحث لغو برجام و تمدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران مجدداً درگرفت، علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل مقام‌های آمریکایی را تهدید کرده بود که «اگر برجام را پاره کنند، ایران آن را می‌سوزاند.»

ترامپ فروردین ۹۵ در در اجلاس سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل اعلام کرده بود که نخستین اولویت کاری او پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا «لغو توافق هسته‌ای با ایران» است، اما در عمل، تاکنون نتوانسته برجام را لغو کند.

یک روز پس از حملات خامنه‌ای در سخنرانی ماه رمضان، وزیران خارجه ایران و آمریکا در حاشیه اجلاس سالانه «اسلو فوروم» در نروژ، درباره مسائل و موانع اجرایی برجام گفت‌وگو  کردند. ترغیب بانک‌ها و شرکت‌های بیمه به همکاری با ایران یکی از موضوعات این مذاکرات پشت درهای بسته بود.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی در اسفند ۹۵ برای دیدار و گفت‌وگو با دونالد ترامپ درباره برخی موضوعات از جمله توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی به ایالت متحده آمریکا سفر کرده بود. او در بازگشت به وین درباره دیدارش با رئیس جمهوری آمریکا گفت که با وجود بدبینی ترامپ نسبت به برجام، امیدوار است همکاری خوبی با آژانس انرژی اتمی درباره توافق هسته‌ای با ایران داشته باشد. در آستانه این سفر اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش‌اش درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده بود که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده در ایران به پایین‌تر از حد نصاب تعیین شده در توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی رسیده است.

حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در مؤسسه کیهان در واکنش به وعده‌های ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش در مورد لغو برجام گفته بود: «پاره کردن برجام عاقلانه‌ترین کار این دیوانه است و برکات فراوانی برای کشورمان دارد.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در اسفند ۹۵ در همایش مجریان برگزاری انتخابات ۹۶ برجام را به عنوان موفقیتی برای دولتش معرفی کرد و در پاسخ به خامنه‌ای، بدون آنکه نامی از او ببرد گفت:

«برخی فکر می‌کردند منقلی هست و می‌توانند قطعنامه‌ها را در آتش بیندازند.»

سایت خامنه‌ای مهم‌ترین جمله رهبر جمهوری اسلامی را در شرایطی آتش زدن برجام انتخاب کرده که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ دولت روحانی مهم‌ترین دستاوردش را توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی می‌داند. «مردم گله‌مندند» و «خرمشهر‌ها در پیش است» دو جمله دیگری‌ست که سایت خامنه‌ای به عنوان دومین و سومین جملات قصار «مهم» رهبر جمهوری اسلامی برگزیده است.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: آمریکائی‌ها برجام را پاره کنند ما آن را آتش می‌زنیم

 

Share