Share

یک منبع آگاه گفته است که شرکت هواپیماسازی ایرباس سومین فروند از هواپیمای خریداری‌شده توسط ایران را که از نوع A330 است، به جمهوری اسلامی تحویل نداده است.

در فهرست خرید ایران از شرکت هواپیماسازی ایرباس ۳۸ فروند هواپیمای مسافربری مدل A330 قرار دارد.

در فهرست خرید ایران از شرکت هواپیماسازی ایرباس ۳۸ فروند هواپیمای مسافربری مدل A330 قرار دارد.

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی به‌نقل از این منبع آگاه دوشنبه ۲۰ مارس / ۳۰اسفند   نوشت : «به احتمال زیاد، مسائل و محدودیت‌های بانکی موجب این تأخیر در تحویل هواپیمای A330 به هواپیمایی ایران (هما) می‌باشد و نه مسائل فنی.»

به‌گفته این منبع آگاه قرار بود هواپیمای ایرباس هواپیمای A330 پیش از آغاز سال ۱۳۹۶ تحویل مسئولان هما داده شود اما این تحویل به روزهای آینده موکول شده است.

شرکت هواپیمایی ایران ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس خریداری کرده که تاکنون فقط دو فروند از آن تحویل این شرکت شده است.

شرکت هواپیماسازی ایرباس در آغاز دی‌ماه سال ۱۳۹۵ با انتشار اطلاعیه‌ای در پاریس اعلام کرد که در مجموع ۱۰۰ هواپیما را به شرح زیر به شرکت هواپیمایی ایران در تهران تحویل می‌دهد:

۴۶ فروند هواپیمای مسافربری مدل A320

۳۸ فروند هواپیمای مسافربری مدل A330

۱۶ فروند هواپیمای مسافربری A350 XWB

نخستین فروند از هواپیماهای مسافربری ایرباس ۲۳ دی و دومین فروند ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ به ایران تحویل داده شدند.

ایران و فرانسه روز پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴ در سفر حسن روحانی به پاریس ۲۰ قرارداد و تفاهم‌نامه با یکدیگر امضاء کردند. خرید ۱۱۸ هواپیمای ایرباس به ارزش ۲۵ میلیارد دلار از مهم‌ترین این قراردادها بود.

در قراردادی که جمهوری اسلامی با شرکت ایرباس منعقد کرده آمده است که «همه ۱۱۸ هواپیما نو خواهند بود، خلبانان آن آموزش خواهند دید و خدمات فرودگاهی و مدیریت ترافیک هوایی آنها نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند.»

اما وزارت خرانه‌داری آمریکا در سپتامبر سال جاری مجوز فروش ۱۰۰ هواپیمای ایرباس را به ایران صادر کرد.

شرکت ایرباس یک شرکت اروپایی‌ست، اما در تولید هواپیماهای مسافربری از قطعات ساخت آمریکا نیز استفاده می‌کند. به همین جهت برای فروش هواپیما به ایران به مجوز دولت آمریکا نیاز داشت.

بیشتر بخوانید:

اولین هواپیمای مسافربری ایرباس به ایران تحویل داده شد

Share