Share

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. موضوع گفت‌وگوی آن‌‌ها تأکید بر ضرورت مقابله با گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق و چشم‌انداز همکاری آمریکا با عراق در خاورمیانه بود. نخست‌وزیر عراق اعتقاد دارد که تقویت توان نظامی عراق به تنهایی کافی نیست.

حیدر عبدی، نخست‌وزیر عراق و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید

به گزارش خبرگزاری رویترز، حیدر العبادی در جمع خبرنگاران گفته است که ظاهراً ترامپ در مقایسه با باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا علاقه بیشتری به مسائل عراق و خاورمیانه دارد: «گمان می‌کنم آمریکا آماده است که در مقابله با تروریسم نقش فعال‌تری را به عهده بگیرد.»

العبادی به ضرورت جلب همکاری سنی‌مذهبان در موصل برای پیروزی قطعی بر داعش در این منطقه نیز اشاره کرد.

کاخ سفید به مناسبت دیدار رئیس جمهوری آمریکا با نخست‌وزیر عزاق بیانیه‌ای منتشر کرد. در این بیانیه بر همکاری آمریکا با عراق در زمینه‌های نظامی تأکید شده و گفته شده که همکاری فی‌مابین برای امنیت دو کشور اهمیت دارد.

در بیانیه کاخ سفید خواسته العبادی در نظر گرفته شده: نابودی تروریسم تنها از طریق نظامی امکان‌پذیر نیست.

به موجب این بیانیه، این دو مقام طی ماه‌های آینده گام‌های ضروری برای تقویت همکاری اقتصادی، سرمایه‌گذاری و گسترش چشم‌اندازهای همکاری در زمینه انرژی را بررسی خواهند کرد.

کاخ سفید خاطرنشان کرده که خواهان اقتصادی قوی در عراق است و از همکاری عراق با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی حمایت می‌کند.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق چندی پیش موفق شد در رایزنی با مقامات آمریکایی عراق را از فهرست کشورهایی که بر اساس دستور مهاجرتی ترامپ از سفر به آمریکا منع شده‌اند حذف کند. دیدار العبادی با ترامپ در پرتو چنین موفقیتی اتفاق افتاد.

هم‌زمان با دیدار العبادی با ترامپ اما در اثر انفجار بمبی که در یک خودرو کار گذاشته شده بود، در بغداد ۲۳ نفر کشته و ۴۵ نفر مجروح شدند.

بیشتر بخوانید:

سفر دو روزه نخست وزیر عراق به تهران

 

Share