Share

مارتین مک‌گینس، رهبر سابق ارتش جمهوری‌خواه ایرلند و سپس معمار صلح در این کشور و معاون رئیس دولت ایرلند شمالی در سن ۶۶ سالگی در پی یک بیماری قلبی درگذشت.

مارتین مک‌گینس

مارتین مک‌گینس

او در ژانویه امسال از سمت معاون سروزیر ایرلند شمالی استعفا داد و تنها پس از چند هفته در نخستین ساعات سه‌شنبه ۲۱ مارس / یکم فروردین درگذشت.

جری آدامز، رهبر حزب شین‌فین ایرلند شمالی در بیانیه‌ای مک‌گینس را «جمهوری‌خواه پرشوری» نامید که «به‌طور خستگی‌ناپذیری برای صلح و آشتی و الحاق دوباره کشور خود فعالیت کرد.»

مارتین مک‌گینس در دهه ۱۹۷۰ دستگیر و محاکمه شد

مارتین مک‌گینس در دهه ۱۹۷۰ دستگیر و محاکمه شد

مک‌گینس یکی از فرماندهان اصلی ارتش جمهوری‌خواه ایرلند بود که در سال‌های دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی برای استقلال ایرلند شمالی از بریتانیا مبارزه کرد. رسانه‌های بریتانیایی از او به‌عنوان «دشمن شماره یک دولت» یاد می‌کردند.

مارتین مک‌گینس در دهه ۱۹۹۰ مبلغ سیاست آشتی شد و به‌عنوان یکی از معماران توافقنامه صلح ۱۹۹۸ معروف به «جمعه نیک» شناخته شد.

آخرین سمت او معاون سروزیر ایرلند شمالی بود که در ماه ژانویه به‌دلیل اختلاف نظر با حزب حاکم و ائتلافی «اتحادگرای دموکراتیک» از سمت خود استعفا داد و ۱۰ روز پس از استعفا اعلام کرد که برای همیشه از دنیای سیاست کناره‌گیری می‌کند.

Share