Share

محمدجواد ظریف بار دیگر از «بدعهدی» آمریکا در توافق هسته‌ای سخن گفت و اعلام کرد که ایران سانتریفوژهای پیشرفته‌ای ساخته که در صورت ادامه «بدعهدی‌های آمریکا» آن‌ها را به‌کار خواهد برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر امور خارجه ایران سه‌شنبه، یکم فروردین‌ماه در سفر به اصفهان درباره برجام گفت: «طی دو ماه گذشته در پی تلاش و توانایی بالای دانشمندان هسته‌ای کشورمان توانستیم پیشرفته‌ترین سانتریفیوژ کشور که در زمان تصویب برجام تنها یک ایده بود را به مرحله عملیاتی برسانیم.»

به‌گفته ظریف این سانتریفیوژها حدود ۲۰ برابر سانتریفیوژهایی که قبلاً نصب شده بودند، توان غنی‌سازی دارند و ایران اکنون از دانش ساخت و بهره‌گیری از سانتریفیوژهایی برخوردار است که ۲۰ برابر توان سانتریفیوژهای قبلی توان تولید دارند.

او با اشاره به رهنمودهای رهبر و رئیس جمهوری اسلامی گفت قرار شده بود تا در حوزه انرژی هسته‌ای شرایطی فراهم شود تا «چنانچه روزی احساس کردیم با بدعهدی طرف‌های مقابل، ادامه برجام برای کشور قابل توجیه نیست، بتوانیم نه تنها به شرایط گذشته بلکه قوی‌تر از گذشته بازگردیم.»

محمدجواد ظریف در مورد روند نظارت بر اجرای برجام نیز اعلام کرد که هیأتی برای این منظور تشکیل شده و وزارت امور خارجه یا دستگاه‌های دیگر هم اگر احساس ‌کنند در مواردی برجام نقض شده است آن را به هیأت نظارت بر برجام گزارش می‌کنند و این هیأت نیز پس از بررسی موارد، درباره پاسخ مناسب تصمیم‌گیری می‌کند.

ظریف در پایان گفت: «به‌رغم بدعهدی‌های آمریکا هنوز دنبال کردن، ادامه دادن و اجرای کامل برجام برای جمهوری اسلامی ایران قابل توجیه و قابل پیگیری است.»

محمدجواد ظریف هفته گذشته، ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۵ در این‌باره گفته بود دولت جدید آمریکا خواهد فهمید که تحریم ایران هیچ فایده‌ای ندارد و اجرایی کردن توافق هسته‌ای بهترین گزینه است.

کنگره آمریکا در ماه دسامبر برخی تحریم‌ها علیه ایران را به‌مدت ۱۰ سال تمدید کرد. به گفته تهران این تحریم‌ها نقض توافق هسته‌ای محسوب می‌شود.

بیشتر افراد و شرکت‌های تحریم‌شده مرتبط به شبکه‌هایی در ایران، امارات و چین هستند که به «گروه صنعتی شهید همت» در ایران کمک‌رسانی می‌کنند. به گفته ایالات متحده این شرکت از شرکت‌های متعلق به سپاه پاسداران و برنامه هوا و فضای ایران است.

همچنین یک شبکه دیگر هم مرتبط با سپاه قدس و کمک‌های مالی به حزب‌الله لبنان تحریم شدند.

در همین زمینه بخوانید:

ظریف: آمریکا خواهد فهمید که تحریم ایران هیچ فایده‌ای ندارد

Share