Share

احزاب سوسیالیست اروپا در پایان کنفرانس خود در تونس، طی بیانیه‌ای خواهان آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان و همه زندانیان سیاسی در ایران شدند.

 

به گزارش تارنمای کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، این احزاب همچنین از «جنبش آزادی‌خواهانه مردم ایران» حمایت و «سرکوب بی‌رحمانه» آن را محکوم کردند.

 

بنا به گزارش کلمه در این کنفرانس که با عنوان فرصتی «برای دمکراسی و توسعه و ضرورت بازنگری در روابط جنوب و شمال» و برای «حمایت از نهضت‌های دموکراتیک در منطقه» برگزار شده بود، داریوش امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی به عنوان مهمان حضور داشته است.

 

میرحسین موسوی و مهدی کروبی از بهمن ۱۳۸۹ در حبس خانگی به سر می‌برند.

 

با این حال فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی به تازگی برای «درمان و معالجه» از حبس خانگی خارج شده است.

حکومت ایران از موسوی و کروبی به عنوان «سران فتنه ۸۸» نام می‌برند. «فتنه ۸۸» توصیف مقامات رسمی ایران از اعتراضات پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۸۸ است.

بازداشت خانگی موسوی و کروبی، مورد اعتراض برخی از مراجع تقلید شیعه و فعالان سیاسی قرار گرفته است

جبهه مشارکت ایران اسلامی از احزاب اصلاح‌طلب و منتقد دولت، هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد «نباید گذاشت» حبس میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان به موضوعی «عادی و کم‌هزینه» برای «حاکمیت اقتدارگرا» تبدیل شود.

 

به گزارش تارنمای نوروز، جبهه مشارکت با «غیرقانونی و ناموجه خواندن» حبس خانگی رهبران مخالفان و همسرانشان افزوده: «وظیفه همه باورمندان به جنبش سبز در هرکجا هستند، افشاگری هرچه بیش‌تر نسبت به این مظالم و انجام کنش‌هایی است که حاکمیت را به آزادی این اسیران آزاده در بند وادارد.»

 

بازداشت خانگی رهبران مخالفان، پیش‌تر نیز مورد اعتراض برخی از مراجع تقلید شیعه و فعالان سیاسی از جمله آیت‌الله اسدالله بیات زنجانی، آیت‌الله علی‌محمد دستغیب و آیت‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید منتقد حکومت و همچنین محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران قرار گرفته بود.

 

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید نیز اسفند ٨٩ بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «غیرقابل پذیرش» خواند و خواهان آزادی آن‌ها شد.

 

اما رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اظهارات گفت: «مسائل مربوط به داخل کشورمان مسأله‌ای کاملاً داخلی است و هیچ کشوری اجازه ندارد در آن دخالت کند.»

 

در دو سال گذشته ده‌ها روزنامه‌نگار، فعال سیاسی، فعال دانشجویی و صدها شهروند معترض به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ٨٨ ایران بازداشت شده‌اند.

 

قوه قضائیه ایران بسیاری از بازدشت‌شدگان را به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» به حبس‌های طولانی محکوم کرده است.

 

Share