Share

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به سنت هر سال، اول فروردین در آستان قدس رضوی سخنرانی کرد. مهم‌ترین موضوع سخنرانی او در آغاز سال ۹۶ تأکید بر تولید ملی و انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت سال جاری بود.  از هم‌اکنون پیداست که شعار «اقتصاد مقاومتی» مورد نظر «رهبر» بر انتخابات ریاست‌ جمهوری سایه می‌اندازد. رهبر جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد که در رأی مردم دخالت نمی‌کند.

سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی در آستان قدس رضوی

اقتصاد مقاومتی و تولید ملی

خامنه‌ای که سال ۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» نامیده، سال جاری را از دو جهت سال مهمی برای کشور دانست: تحرک دادن به اقتصاد از طریق افزایش تولید داخلی و انتخابات.

به گفته خامنه‌ای دو واقعه در سال ۹۵ نشان دادند که مردم ایران بیش از همیشه به مسائل دینی پایبندند و از حکومت دفاع می‌کنند: شرکت در مراسم محرم و صفر و راهپیمایی در سالگرد انقلاب ایران.

مهم‌ترین چالش جمهوری اسلامی اما به گفته خامنه‌ای مسأله اقتصاد است: «الویت دشمن هم مساله اقتصاد است. دشمن نقشه دارد کمبودها و مشکلات اقتصادی را به نظام اسلامی مربوط بکند و بگوید نظام اسلامی قادر نیست مشکلات اقتصادی را حل کند.»

خامنه‌ای تاکید قابل توجهی بر مشکلات معیشتی مردم و بیکاری و بخصوص بیکاری جوانان کرد. از ضرورت وجود «سلامت عمومی و رفاه عمومی» گفت و افزود افزایش تولید به ایجاد اشتغال، امیدواری و رفاه در مردم می‌انجامد. به گفته او «این‌ها مشکلاتی هستند که دشمن با انگشت گذاشتن بر آن می‌خواهد مردم را دلسرد کند.»

خامنه‌ای در ادامه به مشکلات اقتصادی کشور پرداخت و با برشمردن منابع انسانی و طبیعی کشور نتیجه گرفت که ظرفیت‌های کشور بالاست و پیشرفت‌های اقتصادی و نظامی نشان می‌دهد که ایران توان حل مشکلات فعلی را نیز دارد اما مساله کمبود «مدیریت قوی و انقلابی» است. «هر جا مدیریت قوی و انقلابی داشتیم کار خوب پیش رفته هرجا مدیر بی‌خیال و غیر انقلابی داشتیم کار ضعف داشته. اگر مدیریت متدین، انقلابی و کارآمد باشد همه مشکلات حل خواهد شد.»

در برخورد به عملکرد دولت یازدهم، خامنه‌ای گفت گرچه کار پیشرفت‌هایی داشته اما پیشرفت‌ها به میزانی نبوده‌اند که برای آن هزینه شده است.

او با اشاره به نرخ تورم یک‌رقمی و آمار دولت در رابطه با رشد اقتصادی تلویحا صحت آمار رسمی ارائه شده توسط دولت را زیر سوال برد. حامنه‌ای گفت: «تورم کاهش نشان می‌دهد که خوب است اما بیکاری بیشتر شده. یا رشد اقتصادی مثبت نشان می‌دهد اما رشد سرمایه‌گذاری منفی است. در نفت پیشرفت داریم اما در معدن منفی است. یعنی آمارهای رسمی انسان را قانع نمی‌کند که پیشرفت به سوی جلوست.»

راه حل از دید رهبر جمهوری اسلامی در این برهه تاکید بر افزایش تولید داخلی است که عملی ساختن آن منوط است به اجرای همه جانبه اقتصاد مقاومتی. برخی رئوس این نوع اقتصاد را او اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، تاکید بر رشد و گسترش کارگاه‌های کوچک و متوسط، و  استفاده از موجودی «صندوق توسعه ملی» برای سرمایه‌گذاری تولیدی و همچنین کاهش وابستگی به نفت دانست.

لازمه دیگر افزایش تولید، ممنوعیت واردات کالاهایی است که مشابه داخلی آن تولید می‌شود یا امکان تولید آن‌ها بطور بالقوه در داخل وجود دارد. خامنه‌ای پا را فراتر گذاشت و از حرام دانستن واردات این نوع کالاها سخن گفت: «واردات کالایی که در داخل تولید می‌شوند باید حرام شرعی و حرام قانونی شناخته شود.»

او همچنین خواستار مبارزه با قاچاق کالا شد و از مسئولان خواست با باندهای بزرگ قاچاق مقابله کنند.

انتخابات در جمهوری اسلامی

انتخابات به گفته رهبر جمهوری اسلامی یکی از دو رکن مردمسالاری دینی است که باعث شد «مردم دنیا در برابر مردمسالاری دینی که امام بزرگوار گفتند مجذوب شدند.»

خامنه‌ای تاکید کرد مساله اصلی برای او شرکت مردم در انتخابات است. شرکت مردم باید پرشور باشد و «در امر انتخابات باید مُّر قانون عمل شود. نتیجه انتخابات هر چه شد محترم است.»

رهبر جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد که در آرای مردم دخالت نمی‌کند، اما  با هر کس که در برابر نتیجه انتخابات مقاومت کند، در می‌افتد، همانگونه که در همه سال‌های گذشته درافتاده است: «بنده در انتخابات‌ها دخالت نمی‌کنم. یک جا فقط من دخالت می‌کنم و آن آنجایی است که کسانی بخواهند در مقابل رأی و انتخاب مردم بایستند و مزاحمت در مقابل رأی مردم ایجاد بکنند و رأی مردم را بشکنند. هر کس بخواهد با نتیجه آرای ملت دربیفتد بنده در مقابلش می‌ایستم در سال‌های گذشته، انتخابات‌های گذشته هم همین‌جور بوده، در سال ۷۶، در سال ۸۴، در سال ٨٨، در سال ۹۲، بعضی مقابل چشم مردم بوده، بعضی مردم مطلع نشدند اما این حقیر در جریان قرار گرفتم.»

پیش از آغاز سخنرانی خامنه‌ای، ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس که میزبان رهبر بود طی سخنانی کارنامه عملکرد این کارتل بزرگ مذهبی- اقتصادی را فهرست‌وار برشمرد و گفت فعالیت‌های اقتصادی این نهاد در جهت «گره گشایی از زندگی مردم» بوده است و آستان قدس قصد دارد در سال جدید نیز به «به محرومان و نیازمندان» توجه کند و فعالیت‌های اقتصادی خود را در جهت تولید و اشتغال با اقتصاد مقاومتی وفق بدهد.

پیش از آغاز سخنرانی خامنه‌ای، ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس که میزبان رهبر بود طی سخنانی کارنامه عملکرد این کارتل بزرگ مذهبی- اقتصادی را فهرست‌وار برشمرد و گفت فعالیت‌های اقتصادی این نهاد در جهت «گره گشایی از زندگی مردم» بوده است و آستان قدس قصد دارد در سال جدید نیز به «به محرومان و نیازمندان» توجه کند و فعالیت‌های اقتصادی خود را در جهت تولید و اشتغال با اقتصاد مقاومتی وفق بدهد.

بیشتر بخوانید:

تفاوت‌ پیام‌های نوروزی رهبر و رئیس جمهوری اسلامی

Share