Share

کابینه دولت فدرال آلمان از همجنسگرایانی که پس از جنگ دوم جهانی در این کشور محکوم شده بودند اعاده حیثیت کرد. به آن‌ها غرامت نیز پرداخت خواهد شد.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، دولت فدرال آلمان چهارشنبه ۲۲ مارس / ۲ فروردین در برلین لایحه لغو احکام قضایی علیه همجنسگرایان را تصویب کرد.

بر اساس این مصوبه تمامی احکامی که پس از جنگ دوم جهانی علیه همجنسگرایان صادر شده بود لغو شد و از آن‌ها اعاده حیثیت به‌عمل آمد.

بر اساس مصوبه دولت آلمان مبلغ کلی سه‌هزار یورو برای هر محکومیت به هر همجنسگرا پرداخت خواهد شد. افزون بر این، همجنسگرایانِ محکوم‌شده یک‌هزار و ۵۰۰ یورو نیز بابت هر یک سال زندان دریافت خواهند کرد.

احکام قضایی علیه همجنسگرایان بر پایه ماده ۱۷۵ قانون جنایی قبلی آلمان صادر می‌شد. این ماده از زمان امپراتوری آلمان حفظ شده بود. شکل خشونت‌بار آن در دوران حکومت نازی‌ها اعمال شد و همجنسگرایان مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند و کشته می‌شدند. این قانون به همین شکل در آلمان فدرال و نسخه اصلاح‌شده آن در آلمان دمکراتیک اجرا می‌شد.

بر اساس همین قانون تا سال ۱۹۶۹ حدود ۵۰ هزار مرد همجنسگرا در آلمان فدرال مورد محاکمه قرار گرفتند. پس از آن تاریخ قانون ملایمتر شد تا این‌که در سال ۱۹۹۴ کاملاً حذف شد. در جمهوری دمکراتیک آلمان (آلمان شرقی) که این محاکمات کمتر بود در سال ۱۹۶۸ این قانون حذف شد.

هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان از حزب سوسیال دمکرات، درباره تصویب قانون اعاده حیثیت از همجنسگرایان گفت افراد کمی از آن‌ها که هنوز زنده‌اند باید سرانجام به عدالت برسند.

هایکو ماس در تابستان گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد لایحه لغو احکام قضایی علیه همجنسگرایان را برای تصویب به دولت ارائه کند.

بیشتر بخوانید:

دولت آلمان لایحه لغو احکام قضائی علیه همجنسگرایان را ارائه خواهد داد

Share