Share

اظهارات علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران درباره پرونده هسته‌ای، گمانه‌زنی‌ها را درباره کنارگذاشن سعید جلیلی از مذاکرات هسته‌ای تقویت کرده است.

 

روزنامه ابتکار چاپ تهران، امروز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ گزارش داده است: «اظهار نظر جدید علی اکبر صالحی وزیر خارجه کشورمان در مورد آماده بودن جواب نامه خانم اشتون (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) از سوی وزارت خارجه که پس از تأیید رئیس‌جمهور از سوی آقای جلیلی برای خانم اشتون ارسال شد، ابهاماتی را در محافل سیاسی ایجاد کرده است.»

 

این گزارش می‌افزاید تا پیش از این، تمام نامه‌هایی که اشتون در مورد موضوع هسته‌ای و گروه ۱+۵ برای ایران ارسال می‌کرد، مستقیماً به آدرس جلیلی ارسال می‌شد و وی، مخاطب نامه‌های مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ بود. اما بعد از دیدار ماه فوریه سال ۲۰۱۱ علی اکبر صالحی با خانم اشتون در شهر بروکسل و در مقر اتحادیه اروپا، «به نظر می‌رسد شرایط به گونه‌ دیگری رقم خورده و اشتون به فکر سیاست‌های تفرقه‌‌افکنانه افتاده است.»

احتمال کنارگذاشتن سعید جلیلی از مذاکرات هسته‌ای در حالی مطرح شده که پس از ماجرای جنجالی برکناری حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات، احمدی‌نژاد یکی از شروط بازگشتش به هیأت دولت را برکناری سعید جلیلی اعلام کرده بود

روزنامه ابتکار افزوده: «به نظر می‌رسد تلاش کاترین اشتون، رئیس شورای سیاست‌گذاری اتحادیه اروپا در این مقطع، ایجاد تنش و اختلاف بین آقای صالحی و آقای جلیلی است.»

 

این روزنامه ادامه داده: «آن‌ها (اشتون و غرب) می‌خواهند با توجه بیش‌تر به آقای صالحی و پر رنگ کردن نقش وی، از نقش سعید جلیلی برای ادامه مذاکرات هسته‌ای کاسته و بدین ترتیب او را از مسیر پرونده هسته ای ایران آرام آرام کنار بگذارند.»

 

این گزارش افزوده: «برای رسیدن به این هدف، اشتون تماس‌های متعددی را با آقای صالحی برقرار کرده و چندین بار هم در سخنرانی‌ها و کنفرانس‌های مطبوعاتی دست به مقایسه‌ بین شخصیت‌ آقایان جلیلی و صالحی زده است. این مسأله نشان‌دهنده این موضوع است که اتحادیه اروپا تلاش ویژه‌ای برای به ثمر رساندن این سناریوی نفاق و ایجاد اختلاف بین مسئولین دستگاه دیپلماسی کشور در پیش گرفته‌ است.»

 

سعید جلیلی از مهرماه سال ۱۳۸۶ به عنوان دبیر عالی شورای امنیت ملی ایران منصوب شد. وی در سه سال گذشته، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران بوده است.

 

سعید جلیلی متولد ۱۳۴۴ در مشهد، دانش آموخته دوره دکتری روابط بین‌الملل از دانشگاه امام صادق و از دوستان نزدیک و قدیمی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران است.

 

پیشینه کاری وی در وزارت امور خارجه ایران بیش از ١٠ سال است و از جمله سوابق مدیریتی وی در این وزارت‌خانه، تصدی سمت مدیر کل ارزیابی وزارت خارجه در زمان دولت محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران بوده است.

 

احتمال کنارگذاشتن سعید جلیلی از مذاکرات هسته‌ای در حالی مطرح شده که در دو هفته گذشته و پس از ماجرای جنجالی برکناری حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات و ابقای وی توسط ایت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از سوی برخی منابع خبری ایران اعلام شد که احمدی‌نژاد یکی از شروط بازگشتش به هیأت دولت را برکناری سعید جلیلی اعلام کرده است.

 

محمود احمدی‌نژاد پس از دخالت آیت‌الله خامنه‌ای در ابقای وزیر اطلاعات، بیش از یک هفته در خانه ماند و در جلسات هیأت دولت شرکت نکرد.

 

وی پس از بازگشت به هیأت دولت، وجود اختلافاتش را با رهبر ایران تأیید کرد اما گفت که «نوکر ولی‌فقیه» است و مشکلات نیز با گفت‌وگو حل می‌شود.

 

Share