Share

از نظر آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با وجود تمامی موانع، برقراری یک کشور صلح‌جوی فلسطینی در کنار اسرائیل همچنان بهترین راه حل برای پایان دادن به درگیری‌های خاورمیانه است.

دیدار محمود عباس و آنگلا مرکل در برلین ـ جمعه ۲۴ مارس / ۴ فروردین

دیدار محمود عباس و آنگلا مرکل در برلین ـ جمعه ۲۴ مارس / ۴ فروردین

آنگلا مرکل جمعه ۲۴ مارس / ۴ فروردین در دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در برلین گفت: «من هنوز هم مثل گذشته جایگزینی برای راه حل دو کشور نمی‌بینم.»

صدر اعظم آلمان شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری اردن را «آسیب به راه حل دو کشور» دانست و گفت : «[من] بارها گفته‌ام که شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی نقض قوانین بین‌المللی و مانعی برای حل مناقشه است.»

مرکل گفت تحولات کرانه باختری اردن را «با نگرانی بسیار» دنبال می‌کند. او هشدار داد که آینده اسرائیل «به‌عنوان یک کشور یهودی و دموکراتیک» با این راه و روش در دراز مدت حفظ نخواهد شد.

او خطاب به فلسطینی‌ها گفت اگر آن‌ها خواهان صلح هستند، اشتباه است که اسرائیل را «به‌طور یک‌جانبه در مجامع بین‌المللی محکوم کنند».

محمود عباس نیز در این دیدار اظهار امیدواری کرد که آلمان نقش فعالی را در تلاش برای میانجی‌گری‌ها ایفا کند.

عباس در اظهارات شامگاه پنج‌شنبه خود آلمان را «قابل اعتماد» و مهم برای هر دو طرف درگیری‌ها دانسته و گفته بود که این موضوع به فلسطینی‌ها در مذاکره با اسرائیل کمک می‌کند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت هدف آن است که از «آلمان و خانم مرکل بخواهیم فلسطین را به‌عنوان یک کشور به‌رسمیت بشناسند، کشورهای دیگر اروپایی همچون سوئد و همچنین واتیکان پیش از این فلسطین را به‌رسمیت شناخته‌اند.»

محمود عباس به راه حل دو کشور و بازگشت به مرزهای سال ۱۹۶۷ باور دارد و شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) را پایتخت کشور مستقل فلسطین می‌داند: «ما چشم‌انداز روشنی از راه حل دو کشور در برابر خود داریم»؛ این اما تنها با مذاکرات مستقیم با اسرائیل به‌دست خواهد آمد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به‌تازگی در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته بود که وجود یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل تنها راه حل احتمالی برای مناقشه خاورمیانه نیست. تشکیلات خودگردان فلسطین نسبت به این اظهارات هشدار داد.

سال ۲۰۰۹، برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای برقراری صلح بین فلسطین و اسرائیل در خاورمیانه، راه ‌حل تشکیل دو کشور مستقل را ارائه داده بودند. تا به امروز اما چگونگی اجرای این پیشنهاد مورد بررسی جدی قرار نگرفته است.

این تأخیر در حالی است که در سال‌های اخیر مذاکرات فلسطین و اسرائیل عملاً متوقف شده است. یکی از اصلی‌ترین دلایل شکست مذاکرات اسرائیل و فلسطین ادامه شهرک‌سازی‌ای اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی بود.

محمود عباس به‌زودی به واشنگتن سفر خواهد کرد تا برای نخستین بار با مسئولان دولت جدید آمریکا گفت‌وگو کند.

Share