Share

دونالد ترامپ در راه لغو و جایگزینی قانون «حفاظت از بیمار و مراقبت‌های بهداشتی مقرون‌به‌صرفه» که در آمریکا به «اوباماکر» مشهور شده است، شکست خورد.

پلاکارد «بیمه اوباما عالی است» مقابل دیوان عالی آمریکا – عکس از آرشیو

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا که قرار بود با رای‌شان رئیس‌جمهوری آمریکا را در لغو و جایگزینی «اوباماکر» حمایت کنند، اعلام کردند که تعداد آرای حمایتی از طرح ترامپ را سنجیده‌اند و به‌اندازه کافی رأی ندارند.

پال رایان، نماینده ویسکانسین و سخنگوی مجلس نمایندگان عصر روز جمعه ۲۴ مارس/ ۴ فروردین به مقابل دوربین‌ خبرنگاران آمد و گفت که طرح لغو و جایگزینی «اوباماکر» به‌اندازه کافی رأی ندارد و برای همین جمهوری‌خواهان این طرح را اصلا به رأی نخواهند گذاشت.

این تصمیم شکست بزرگی برای دونالد ترامپ است که در طول مبارزات انتخاباتی قول داده بود که «اوباماکر» را به هر قیمتی به‌طور هم‌زمان لغو و با طرحی دیگر جایگزین خواهد کرد. او گفته بود که این کار برای او که همراهی اکثریت نمایندگان جمهوری‌خواه را دارد، «بسیار آسان» خواهد بود.

سخنگوی کاخ سفید، شان اسپایسر پس از این شکست به خبرنگاران گفت که حال رئیس‌جمهوری خوب است؛ «ما با بیش از ۱۲۰ نفر از اعضای کنگره مذاکره کردیم … و حالا می‌دانیم روی چه کسی می‌توانیم حساب کنیم و روی چه کسی نمی‌توانیم.»

ترامپ هم در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «امروز در مورد وفاداری بسیار آموختیم.»

کاخ سفید در دو ماه نخست ریاست جمهوری دونالد ترامپ بارها برای متحد کردن نمایندگان حزب جمهوری‌خواه حول لغو «اوباماکر» و جایگزین کردن آن با قانون «ترامپ کر» کمپین کرده بود. اما آنچه در زبان عامی سیاسی آمریکا به «ترامپ کر» مشهور شده قانونی است که جزئیات آن بسیاری از نمایندگان مردم را راضی نکرد.

در مجلس نمایندگانی که اکثریت صندلی‌های آن متعلق به جمهوری‌خواهان است، بیش از ده نفر از هم‌حزبی‌های ترامپ با ریاست جمهوری برای لغو «اوباماکر» همراه نشدند و این نهایت موجب پس گرفتن طرح لغو شد.

در میان آنها که با ترامپ همراه نشدند، جمهوری‌خواهان میانه‌رو و همچنین محافظه‌کارترین قانون‌گذاران مجلس نمایندگان هستند که برخی از آنها می‌گویند طرح ترامپ فرق چندانی با بیمه «اوباماکر» ندارد.

قانون «حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون‌به‌صرفه» که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد بیش از ۲۰ میلیون از آمریکایی‌ها را مشمول بیمه بهداشت، درمان و مراقبت‌های پزشکی کرد. اما دسترسی به خدمات بهداشتی عمومی نبود. آنها که بیمه شدند بیشتر کسانی بودند که کار ثابت نداشتند و ناچار بودند از جیب برای خود و خانواده‌شان بیمه بخرند.

با این حال قانون «اوباماکر» سازوکارهایی را تصویب کرد که راه را برای مقرون‌به‌صرفه شدن بهداشت در آمریکا در آینده‌ای دور هموار می‌کرد. همچون الزاماتی برای بیمه‌کنندگان که سود خواهی را اولویت قرار ندهند و متقاضیان را بدون تبعیض بیمه کنند.

شرکت‌های بیمه بیشتر از همه از قانون «اوباماکر» شکایت داشتند و ترامپ هم بارها به این موضوع اشاره کرده بود که «اوباماکر» به صنعت بیمه در آمریکا صدمه زده است.

Share