Share

حمله هوایی به یک زندان در مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح اسد در استان ادلب دست‌کم ۱۶ کشته بر جای گذاشت.

حمله هوایی به زندانی در ادلب چندین کشته بر جای گذاشت – عکس از آرشیو

«دیده‌بان حقوق بشر سوریه» شنبه ۲۵ مارس با اعلام این خبر گفت که کشته‌شدگان حمله جمعه‌شب به زندان مخالفان در ادلب هم زندان‌بان‌ها و کارکنان زندان بوده‌اند و هم زندانیان محبوس در آن. دو تن از کشته‌شدگان زندانی بوده‌اند.

ادلب پس از پیروزی نیروهای بشار اسد و متحدانش در حلب و حمص به مهم‌ترین پایگاه مخالفان مسلح دولت دمشق، از جمله برخی گروه‌های جهادگرای افراطی بدل شده‌است. بسیاری از مخالفانی که ذیل توافق‌های جدید با دولت سوریه از مناطق تحت محاصره خارج می‌شوند، از جمله مخالفان مسلح در حلب و حمص، به استان ادلب نقل مکان کرده‌اند.

به همین دلیل، اندکی پس از بازپس‌گیری سرتاسر حلب از مخالفان، نیروهای بشار اسد و ارتش روسیه حملات هوایی سنگین به ادلب را آغاز کردند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که بر اساس اطلاعات دریافتی، برخی از کشته‌شدگان این حادثه هنگام فرار از زندان پس از اصابت بمب به آن و بر اثر شلیک رگبار کشته شده‌اند.

بخش‌هایی از ادلب در کنترل شورشیان مورد حمایت ترکیه از جمله مخالفان مسلح «ارتش آزاد سوریه» است، بخشی دیگر در کنترل اسلام‌گرایان تندرو احرار الشام و قسمتی دیگر نیز در کنترل ائتلاف جهادی‌های افراطی با نام تحریر الشام. جبهه‌النصره سابق، شاخه سابق القاعده در سوریه نیروی اصلی در ائتلاف تحریر الشام است.

هنوز اطلاعاتی در این باره منتشر نشده که زندان مورد اصابت قرارگرفته در منطقه تحت کنترل کدام گروه مخالف اسد بوده‌است.


بیشتر بخوانید

حملات هوایی به ادلب سوریه ده‌ها کشته بر جای گذاشت

Share