Share

شنبه پنجم فروردین/ ۲۵ مارس رأس ساعت ۸:۳۰ به وقت محلی، مردم سراسر جهان دعوت شده‌اند تا در دهمین سالگرد کمپین «ساعت زمین» چراغ‌های خود را به مدت یک ساعت خاموش کنند.

این برنامه رأس ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی آغاز می‌شود و تا یک ساعت بعد نیز ادامه می‌یابد

هدف برنامه «ساعت زمین» توجه بیشتر به تغییرات آب‌وهوایی و انتشار گازهای دی‌اکسید کربن به دست انسان است که به گرمایش زمین انجامیده.

برنامه «ساعت زمین» در سال ۲۰۰۶ به ابتکار دفتر صندوق جهانی طبیعت (WWF) و با همراهی یک آژانس گردشگری نخستین بار از استرالیا آغاز شد. استقبال از این ایده به حدی بود که از سال بعد، این برنامه به صورت بین‌المللی در هر آخرین شنبه ماه مارس اجرا می‌شود.

در برنامه «ساعت زمین» ۲۰۱۷ حدود ۷۰۰۰ شهر که مجموعاً شامل ۱۷۲ کشور جهان می‌شود مشارکت دارند.

این برنامه رأس ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی آغاز می‌شود و تا یک ساعت بعد نیز ادامه می‌یابد.

برنامه امسال با هدف برجسته ساختن «نیاز به کنشی علیه تغییرات آب‌وهوایی» صورت می‌گیرد. علاوه بر این در طی این فرایند تلاش می‌شود تا چندین مگاوات قدرت برق ذخیره شود.

در برنامه امسال «ساعت زمین» نیز علاوه بر منازل مسکونی برخی از بناهای مشهور در شهرهای بزرگ و همچنین تعدادی از محوطه‌های میراث جهانی از جمله آمفی‌ تئاتر کولوسیوم در رم، کاخ کرملین و میدان سرخ مسکو، برج ایفل در پاریس، مسجد آبی در استانبول، برج خلیفه دوبی، پارلمان بریتانیا و ساعت بیگ بن لندن چراغ‌های خود را خاموش می‌کنند.

از دیگر پیام‌های این این برنامه آن است که به تمام مردم جهان یادآوری کند که طبیعت و محیط زیست نیازمند اقدام هماهنگ و مشترک تمام انسان‌هاست و برخی قدم‌های کوچک و نمادین مانند یک ساعت خاموش کردن چراغ‌های اضافی نیز می‌‌تواند در کم کردن مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف منابع  سهم داشته باشد.

ایران همراهی می‌کند

ایران نیز که از چند سال پیش به این حرکت پیوسته بود اعلام کرد که پنج فروردین ماه لامپ‌های مراکز عمومی کشور از جمله وزارت نیرو، برج میلاد و پل طبیعت برای یک ساعت خاموش می‌شود.

ایران نخستین بار در سال ۱۳۹۰ و با خاموش کردن چراغ‌های برج میلاد در تهران به برنامه «ساعت زمین» پیوست.

در سال‌های گذشته علاوه بر تهران، تبریز، اصفهان، پلدختر، رشت و قم نیز به این برنامه پیوسته بودند.


عکس‌هایی از خاموشی سال‌های گذشته

ساعتی برای زمین و ستارگان

Share