Share

یک دادگاه در قملروی تحت کنترل حوثی‌ها در یمن عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری منتخب برکنارشده از حکومت را به اتهام خیانت به مرگ محکوم کرد.

منصور هادی، رئیس‌جمهوری برکنارشده یمن

این دادگاه که در صنعا، پایتخت یمن قرار دارد، شنبه ۲۵ مارس علاوه بر منصور هادی، شش مقام ارشد دولت سابق یمن را نیز به اعدام محکوم کرده‌است.

حکم این دادگاه می‌تواند مسیر دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای صلح در فقیرترین کشور خاورمیانه را بیش از پیش دشوار سازد.

حوثی‌ها در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵ کاخ ریاست‌جمهوری یمن را تصرف کردند و در پی آن، منصور هادی وادار به کناره‌گیری از قدرت شد. با شروع عملیات ائتلاف به رهبری عربستان با عنوان «طوفان اراده» در همان سال در حمایت از رئیس‌جمهوری برکنارشده، هادی به عدن گریخت و استقرار دولت خود را در آنجا به موازات دولت حوثی‌ها و متحدان‌شان در صنعا اعلام کرد. از آن پس، جنگ داخلی یمن شدت بسیار بیشتری به خود گرفت.

عربستان و متحدانش حوثی‌ها را شورشیانی می‌دانند که تحت حمایت نظامی و مالی ایران قرار دارند. حوثی‌ها شیعه‌مذهب هستند و در حکومت‌های پیشین یمن نیز به دلیل به‌حاشیه‌رانده‌شدن دست به شورش مسلحانه می‌زدند.

ایران اگرچه به حمایت از حوثی‌ها می‌پردازد، ولی ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به آنها را قویاً رد کرده‌است. رویترز اما در گزارشی در اکتبر گذشته گفته بود که ایران از طریق عمان برای حوثی‌ها سلاح ارسال می‌کند.

دادگاه صنعا منصور هادی را به اتهام «تحریک و یاری به دولت متجاوز عربستان سعودی و متحدانش» محکوم به مرگ کرده‌است.

حکم مرگ برای ریاض یاسین، وزیر خارجه سابق و احمد بن مبارک، سفیر سابق یمن در ایالات متحده نیز صادر شده‌است.

جنگ یمن آسیب بسیار زیادی به غیرنظامیان وارد آورده‌است. به گفته سازمان ملل،  ۱۸.۸ میلیون یمنی نیازمند کمک هستند و بیش از هفت میلیون تن نیز گرسنگی می‌کشند و نمی‌دانند وعده غذایی بعدی خود را از کجا به دست آورند.


در همین زمینه

بحران گرسنگی در یمن جان هفت میلیون نفر را به خطر انداخته است

نیروهای طرفدار دولت یمن بندر مُخا را تصرف کردند

Share