Share

نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها توانست یک شهر دیگر را در جریان عملیات «خشم فرات» از داعش بازپس بگیرد. گروه «دولت اسلامی» (داعش) نیز از احتمال تخریب سد طبقه خبر داده‌است.

نیروهای شورای نظامی منبیج، بخشی از ق.س.د – عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، نیروهای دموکراتیک سوریه (قوات سوریا الدیمقراطیه یا ق.س.د)، ائتلافی از نیروهای کرد و عرب به رهبری «ی پ گ» یکشنبه ۲۶ مارس توانستند شهر کرامه را بازپس بگیرند. کرامه آخرین شهر مهم در شرق رقه بود که از داعش بازپس گرفته شد.

این شهر در ۱۸ کیلومتری پایتخت خلافت خودخوانده اسلامی و در کناره فرات قرار دارد.

ق.س.د در سومین مرحله از عملیات بازپس‌گیری رقه با نام «خشم فرات» است که از نوامبر گذشته آغاز شد. مرحله نخست شمال رقه، و مرحله دوم غرب آن را هدف قرار داد. مرحله دوم هنوز جریان دارد و نیروهای دموکراتیک سوریه به دنبال بازپس‌گیری سد طبقه بر روی فرات از داعش هستند.

این ائتلاف به رهبری کردها و تحت حمایت آمریکا در مرحله سوم قصد دارد تا محاصره رقه را تکمیل و راه‌های منتهی به آن را در استان دیرالزور مسدود کند.

ق.س.د اکنون توانسته تا داعش را در رقه در یک قلمروی اندک در کرانه شمالی رود فرات به دام بیندازد.

دژوار خبات، یکی از فرماندهان کرد ق.س.د به رویترز گفته‌است که حمله به رقه در اوایل آوریل آغاز خواهد شد.

احتمال تخریب سد طبقه

نیروهای دموکراتیک سوریه اکنون به دنبال بازپس‌گیری شهر طبقه، سد طبقه در حوالی این شهر و نیز پایگاه هوایی در همان نزدیکی است. هفته گذشته این ائتلاف توانست با پشتیبانی بالگردهای آمریکایی پلی موقتی بر رودخانه بزند و به طبقه نزدیک‌تر شود.

اما داعش هشدار داده‌است که سد طبقه در حال تخریب است.

این گروه در حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی خود گفته که سطح آب پشت سد بالاتر آمده و تخریب‌های ناشی از نبرد این گروه با ق.س.د سد را در معرض تخریب قرار داده‌است.

داعش همچنین اعلام کرده که کلیه کاربری‌های سد طبقه متوقف شده و دریچه‌های آن نیز بسته شده‌اند.

سد طبقه در ۴۰ کیلومتری رقه قرار دارد.


در همین زمینه

واشنگتن در حال آماده‌سازی نبرد رقه

Share